Учени създават изкуствена човешка ДНК от нулата
Проектът повдига важни въпроси за границите на науката

Британски учени стартираха първия в света проект за създаване на изкуствена човешка ДНК от нулата.
В рамките на проекта "Synthetic Human Genome Project" изследователите не просто ще четат ДНК, а ще я сглобяват молекула по молекула, докато създадат пълноценна синтетична хромозома.
Според д-р Джулиан Сейл от Лабораторията по молекулярна биология в Кеймбридж, мащабната работа е насочена към създаване на клетки, устойчиви на заболявания. Тези клетки потенциално биха могли да възстановяват органи като сърцето, черния дроб и цялата имунна система. Важно е да се отбележи, че изследванията ще се провеждат в епруветки и петриеви панички, без опити за създаване на синтетичен живот.
Тази амбициозна инициатива обаче не среща пълна подкрепа в научното общество. Някои учени изразяват опасения, че
технологията може да бъде използвана за създаване на биологични оръжия или "подобрени" версии на хора.
"Ако някой с подходящото оборудване реши да синтезира каквото и да е, ние няма да можем да го спрем", признава професор Бил Ърншоу от Единбургския университет.
Решението за финансиране на проекта не е взето лесно. Заедно с научната част стартира и програма за обществена и социологическа оценка, ръководена от професор Джой Джан от Университета на Кент. Нейната цел е да включи мнението на обществото и експерти във формирането на етични рамки за тази новаторска област.