Удължиха срока: Пълненето на газохранилищата - до зимата на 2027-ма

Новини
18:44 - 11 Април 2025
2781
Удължиха срока: Пълненето на газохранилищата - до зимата на 2027-ма

Страните от Европейския съюз постигнаха споразумение да удължат до зимата на 2027 г. срока, в който е в сила изискването за запълняемост преди началото на зимния период на съоръженията им за съхранение на природен газ.

Те обаче се договориха за прилагането на известни промени при параметрите на това задължение, ако пазарните условия не са благоприятни. Това се посочва в съобщение на Съвета на ЕС, цитирано от ДПА.  

Изискването определя срок в навечерието на зимата, в който съоръженията за съхранение трябва да бъдат пълни поне 90 на процента от обема им. То беше прието през 2022 г., за да бъдат осигурени доставките на природен газ на фона на военната инвазия на Русия в Украйна. 

Понастоящем тази цел трябва да бъде постигана до 1 ноември. Заради изискването, което принуждава държавите от ЕС да купуват определени количества природен газ до дадена дата, може да се стигне до повишаване на цените на синьото гориво, посочва ДПА, пише БТА. 

На този фон споразумението, постигнато днес, предвижда страните от ЕС да могат да се отклоняват от изискването за запълняемост на газохранилищата. 

"В случай на неблагоприятни пазарни условия" запълняемостта на съоръженията им за съхранение на природен газ може да варира с 10 на сто спрямо изискването, което предвижда те да бъдат запълнени със синьо гориво на 90 на сто от капацитета им, най-късно до 1 ноември всяка година. 

За да влязат в сила новите правилата, страните от Евросъюза трябва да постигнат компромис с Европейския парламент, посочва ДПА.

Регламентът за съхранение на природен газ е подобрил сигурността на доставките в Европа след енергийната криза, предизвикана от войната на Русия срещу Украйна, посочват представители на ЕС.

Съоръженията за съхранение на газ осигуряват 30 на сто от потреблението на синьо гориво в Европейския съюз през зимните месеци.

Страните от Евросъюза се стремят към по-ниски цени на природния газ, тъй като синьото гориво е важен фактор за развитието на икономиките им.

Това важи в особена степен за Германия, която заради спецификата на икономиката си разчита в значителна степен на доставките на природен газ, отбелязва ДПА.