Украйна обект и на хакерска атака

Тя е почти задължителна част от военната тактика за дезинформация и всяване на паника

Новини
07:44 - 25 Февруари 2022
2708
Украйна обект и на хакерска атака

Освен засилен трафик към правителствени и информационни сайтове и тяхното блокиране, е засечен и зловреден софтуер, чиято цел е да разруши информационната и критична инфраструктура, съобщава БНТ. Кибер атаките са почти задължителна част от военната тактика за дезинформация и всяване на паника. Така че вървят паралелно с наземната агресия.

"И в момента е в ход една такава атака и на правителствени сайтове на медийни и освен това и на дезинформация в социалните мрежи. Основният анонс беше за DDOC атаки и един зловреден софтуеър, който разрушава информационната инфраструктура в това число и критична. Ще започне да се блокира градския транспорт банковия сектор", каза доц. д-р Златогор Минчев от Института по Информационни и комуникационни технологии, БАН

Щетите засега са най-вече информационни, но специалистите очакват и щети върху банковия сектор. И въпреки че подобни атаки са очаквани, е невъзможно да се изгради предварително защита."Как да се подготвим за една изненадваща атака? Срещу атака от типа отказ от услуги няма защита. Просто ще трябва да изчакате да спре. Единствената реакция е да се изключват бързо засегнатите или заразените системи. За Украйна по-големият проблем ще е втора фаза - а именно радио-електронната борба. Сега ще започнат едни заглушавания със сателитни комуникации, на бойното поле и тук вече много малко може да се направи. Що касае, обаче гражданският сектор със сигурност можем да помогнем на ниво Алианс и ЕС, където има разработки и за проактивна защита", каза доцентът.

Европа също може да очаква кибератаки, според експертите те се подготвят дълго преди това.

"В Европа ще ги видим в момента по отношение на борсата. За момента борсите полудяха, криптовалутите ще са следващия момент и тук в Европа ще започнат други фокуси от друг характер, а именно киберизмами от друг характер. Ще започнете да получавате много приложения, които да ви предлагат различни неща от една страна, другата фаза ще е дезинформация, и третата фаза е разбира се това което вие казвате - банковата инфраструктура в Европа е също уязвима", каза доц. д-р Златогор Минчев.

Оказва се, че България е по-защитена от мащабни дистанционни кибератаки, просто защото системите ни не са толкова свързани. Но пък започват да се засилват други фишинг атаки, всеки вече вероятно ги усеща и трябва да внимава.