Увеличават заплащането на вещите лица

От Министерството на правосъдието се надяват, че по-високите заплати ще доведат повече съдебни медици и експерти, тъй като сегашният им недостиг е причината за бавното правосъдие у нас

Новини
13:40 - 28 Януари 2024
3639
Увеличават заплащането на вещите лица

Увеличават парите на вещите лица, които правят съдебни експертизи. От министерството на правосъдието предлагат за всеки час работа те да получават по 3,5 % от минималната работна заплата - което в момента прави около 32 лева. В същото време все повече експерти отказват да бъдат вписвани като вещи лица. 

Доц. Кирил Велков от Техническия университет в София над 10 години прави експертизи по транспортни произшествия у нас. "Една експертиза на практика е творчески процес", твърди доц. Кирил Велков, експерт по транспортни произшествия:

Казва, че две еднакви катастрофи няма, поради което работата му може да продължи от няколко дни до няколко седмици. "Да се изисква, примерно информация за параметри на дадено кръстовище, размери, план и така нататък. Много допълнителна информация. Имали сме случаи, когато специално сме спускали дрон, който да може да свали параметрите на пътя", посочва експертът. 

За всеки час работа, доц. Велков получава 3% от минималната работна заплата. Което за миналата година значи по-малко от 25 лв. "Понякога заплащането се бави с  месеци. Но има случаи, в които заплащането понякога се бави с година", споделя пред Нова телевизиядоцент Велков. 

А наредбата за заплащане на вещите лица не е актуализирана от години. Затова от Министерството на правосъдието предлагат промяна. "Предложението е да стане 3,5%. Тоест не е съществено, но има за цел да осъвремени и да направи професията на вещите лица доста по-атрактивна", подчертава д-р Борислав Ганчев, началник на кабинета на министъра на правосъдието:

Ще се ускори и срокът на заплащане, уверяват от ведомството. "Досега срокът на заплащането на възнагражденията беше 60 дни. Намаляваме го наполовина", обясни доктор Ганчев. 

Тройните и комплексните експертизи са огромен проблем заради липсата на достатъчно кадри, признават експертите. "Трудно могат да бъдат намерени трима експерти по подвижен състав, за да се направи експертиза на железопътно произшествие", заяви доц. Велков. 

Бавното изготвяне на експертизи означава и бавно правосъдие, защото липсата на експертно заключение блокира процесът. "Много съдии казват:"Започваме да звъним по списъка с експерти и те казват: "Не правим експертизи", твърди Симеон Ананиев, председател на Асоциацията на вещите лица.

Затова от Асоциацията на вещите лица предлагат да се изготви специален закон, в който да се регламентират не само заплащането, но и дейността им като цяло.