В Сърбия треперят ще им спре ли България руския газ
България заплашва да спре притока на руски газ към Сърбия от Нова година, ако енергийният гигант "Газпром" не обясни скоро как ще плаща за транзита, след като "Газпромбанк" от 20 декември ще попадне под санкциите на САЩ.
Според сръбското издание "Политико" Европа е на прага на тежка зима след съобщението, че тези дни тя започва да се плъзга към възможна енергийна криза с безпрецедентни размери, подхранвана от американските санкции срещу "Газпромбанк" и официални съобщения на "Газпром" и Украйна, че на 1 януари притокът на сибирски газ в тази посока ще спре.
Една от последиците от този "опасен коктейл", върху който Европа засега едва ли може да повлияе, е фактът, че след като притокът на сибирски газ бъде спрян през Украйна (което е известно много отдавна, защото Киев обяви, че няма да продължи договора за транзит с нападналата го Путинова Русия), България остава единственият път, по който руският газ все още може да достигне до Стария континент чрез тръбопровод. Сред клиентите на "Газпром" в Европа Сърбия изглежда е първата (може би единствената), която ще бъде засегната от новия енергиен статут на България.
„България може да прекрати транзита на руски газ за Сърбия по „Южен поток“ (Турски поток) от началото на новата година, ако "Газпром" не изплати задължения за транзит в съответствие с американските санкции срещу Газпромбанк. „Все още има време да разрешим проблема", съобщиха българският министър на енергетиката Владимир Малинов. Още: Потвърдихме и пред Унгария: "Газпром" да намери начин да плаща, иначе спираме транзита
Какво следва?
Особено е "влизането" на България в новата енергийна драма от 21 ноември, когато администрацията на Байдън въведе санкции срещу "Газпромбанк" в края на мандата си. Доколкото някои европейски държави, например Унгария и Сърбия, са жизнено заинтересовани как да продължат да си доставят газ през "Южен поток" по незастрашен от санкции начин, София се интересува от нещо друго - логично, от финансовия си интерес. А самият "Газпром" трябва да обясни как (докато траят нововъведените американски санкции) ще урежда предстоящите задължения за плащане на транзит без "Газпромбанк". И това след като на 17 декември акциите на руския газов и петролен гигант паднаха до 16-годишно дъно - 1,02 долара за акция.
Предстои да видим коя банка в света ще се съгласи да посредничи при финансови транзакции с руска банка, която е поставена под американски санкции (бел. ред. - никоя?!). Неотдавна с отделни писма Анкара и Будапеща поискаха от Вашингтон да бъдат освободени от режима на санкции срещу "Газпром". Същевременно се водят интензивни преговори от Белград с руски енергийни партньори, за да се осигурят допълнителни доставки след март следващата година. Още: Стоп на руския газ: Молдова обявява извънредно положение, възможен ли е транзит през България?
Според сръбското издание "Политика" със санкциите срещу "Газпром" администрацията на Байдън е намерила нов начин да доведе Европа до състояние на нова сериозна енергийна несигурност в момент на рекорден износ на американски LNG (втечнен газ) от тази страна на Атлантика (бел. ред. - само че това е сръбски, не европейски проблем - защото Сърбия е обвързала с "Газпром" най-важната си държавна енергийна компания НИС). Към ноември 7 от 10 американски танкера за LNG превозваха товар до Европа, така че вносът от газовите терминали в САЩ нарасна от около 7,56 милиона метрични тона до около 7,75 милиона. Така се случи, че в края на ноември Вашингтон постави под санкции единствената руска банка (и нейните клонове в Хонконг, Люксембург, Швейцария, Южна Африка и Кипър), през която години наред традиционно минаваха енергийните плащания на европейските клиенти. Сърбите, естествено, виждат в това заговор срещу тях, но го коментират като удар срещу Европа.
В началото на декември руският диктатор Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца от Трибунала в Хага, направи деликатен ход: ръководителят на Кремъл отмени своя указ от март 2022 г., според който купувачите на сибирски газ от "вражески страни" могат да продължат да плащат за този енергиен продукт само в рубли и чрез специални K-сметки в Газпромбанк. Още: Путин разреши на чуждестранните компании да плащат за газ чрез посредници
Новият подход на Москва предвижда два варианта за разплащане. Първият е плащания към "упълномощени банки в рубли, чрез посредник за закупуване на руски газ", а вторият предполага, че задължението за плащане може да бъде прихванато "изцяло или частично, в зависимост от искането на доставчика". В същото време прихващането на насрещния иск може да бъде форма на безкасово взаимно уреждане или погасяване на равни суми на взаимни задължения за плащане, казаха от Кремъл.
По какъв път все пак ще пристига руският газ?
Официална София изведе "Газпром" на пързалката. От една страна "Газпром" по-рано резервира с "Булгартрансгаз" използването на лъвския пай от обемите на "Южен поток" до 2039 г. и плати всички транзитни задължения до края на ноември. Следващата вноска е дължима в края на този месец. Между другото, България е събрала около 750 милиона щатски долара от ниското ниво на пласиране на руски газ от началото на 2022 г., според Bloomberg. Още: Още европейски компании може да спрат плащанията към "Газпром"
Малинов отказа да отговори на въпроса какво ще се случи с прогнозните приходи на "Булгартрангаз" при прекратяване на бизнеса с "Газпром". Както и въпросът как "Булгартрансгаз" възнамерява да изплати на "Газпром" около 250 млн. евро дълг за изграждането на инфраструктурата на "Южен поток".