Ваксинираните с първа доза са в голям риск да се заразят от повърхности
Българският вариант на вируса няма по-сериозни особености, увери доц. Гломб
Не по-малко от 200 проби на коронавирус се секвенират на седмица в Националния център по заразни и паразитни болести, така специалистите следят дали някоя нова мутация на вируса няма да се разпространи в страната.
Българският вариант няма някакви съществени особености, заяви доц. Любомира Николаева- Гломб, вирусолог от НЦЗП, цитирана от Нова тв. Тя уточни, че вирусът все повече ще се отдалечава от предшественика си в Ухан. Вирусите мутират, хората също, но с много по-бавна скорост, обясни доц. Гломб.
Вече циркулират респираторни вируси, в природата има такъв закон - доминира най-разпространеният в момента. Затова нямаше грип тази зима, обясни тя.
За кратък период от време всеки ваксиниран с първа доза може да бъде заразен, най-вече от повърхности, каза още доц. Гломб.
Малките деца не са толкова мощен фактор при разпространението на болестта, но те пострадаха най-много от мерките в образованието, смята експертът.
Имунитетът при коронавирусите е краткотраен, но документираните случаи на реинфекции са 87. Изследват се 35 000 подозрителни случая за повторно заболяване при милиони заразени по света, уточни доц. Гломб.