Външно няма да пипа консула ни с обвинение
Драгомир Димитров остава в Мюнхен
Обект на проверката на прокуратурата са действия, извършени от генералния консул в Мюнхен Драгомир Димитров преди назначаването му в дипломатическата служба, така че към момента няма основания за предприемане на действия. Това заявиха от Министерство на външните работи по повод повдигнатите обвинения на генералния ни консул в Мюнхен като началник на разузнаването.
Военно-окръжната прокуратура в София му повдигна обвинение за времето от 14.07.2016 г. до 09.08.2016 г. в качеството му на длъжностно лице – председател на Държавна агенция "Разузнаване". Според прокуратурата той е нарушил служебните си задължения, като не организирал и не контролирал дейностите по Защита на класифицираната информация в Държавна агенция "Разузнаване", с цел да набави облага за определено дружество в размер на 91 500 евро. От това са настъпили немаловажни вредни последици – осъществен нерегламентиран достъп до класифицирана информация по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация. Димитров е с постановена мярка за неотклонение "Гаранция в пари“ в размер на 5000 лева.
"МВнР бе уведомено от Прокуратурата на Република България, че предстои повдигане на обвинение спрямо служител от дипломатическата служба", се казва в официално съобщение на Външно министерство. "Самият служител оказва съдействие на органите на държавното обвинение. Към момента няма основания за предприемане на действия от страна на работодателя, тъй като от съобщението на прокуратурата става ясно, че обект на проверка са действия, извършени от служителя преди назначаването му в дипломатическата служба", заявиха от пресцентъра на ъншно министерство.
До лятото на 2018 година Драгомир Димитров беше председател на Държавната агенция "Разузнаване” . След съгласуване между кабинета и президента, Димитров зае поста на генерален консул на България в Мюнхен.
Драгомир Димитров е вторият ръководител на българското разузнаване, който е привлечен под отговорност. Преди това "клиент" на прокуратурата стана Кирчо Киров, по чието дело като свидетел се яви Димитров.
На 22.01.2018 г. Софийски военен съд наложи на Кирчо Киров наказание 15 години лишаване от свобода и конфискация на половината от притежаваното имущество за това, че от 2007 г. до 2011 г. като директор на НРС, в съучастие със свой подчинен началник отдел е присвоил от бюджета на службата валута - евро и щатски долари в особено големи размери, равняващи се на повече от пет милиона и сто хиляди лв., като случаят е особено тежък.