Външно за Брекзит: Ето какво трябва да знаете

До края на преходния период няма да има промени в правата на българските граждани във Великобритания

Новини
12:26 - 01 Февруари 2020
3079
Външно за Брекзит: Ето какво трябва да знаете

Министерството на външните работи на България посочва какво трябва да се знае във връзка с напускането на Великобритания на Европейския съюз тази нощ.

Вчера в 23,00 часа местно време (01,00 ч. на 1 февруари, българско време) Великобритания напусна Европейския съюз - решение, за което България съжалява, но уважава. Въпреки това връзките на страните членки от ЕС, включително на България, с Великобритания няма да бъдат нарушени, уверяват от ведомството.

На 1 февруари 2020 г. започва т.нар. преходен период, по време на който трябва да бъдат договорени съдържанието и параметрите на бъдещите отношения с Лондон. Той трябва да приключи на 31 декември 2020 г., но може да бъде удължен с до две години, ако за това има общо съгласие между ЕС и Великобритания.

Правилата за пътуване остават непроменени в рамките на Преходния период. Гражданите на ЕС ще могат да влизат във Великобритания с лична карта или със задграничен паспорт.

Съветваме сънародниците ни да се снабдят с международен паспорт с биометрични данни, ако планират пътуване до Обединеното кралство след 1 януари 2021 г., тъй като тогава правилата може да бъдат променени, поясняват от министерството.

Срокът за подаване на документи за Статут на уседналост във Великобритания е до 30 юни 2021 г. Според последната официална статистика на МВР на Великобритания общият брой на подадените заявления от български граждани за получаване на Статут на уседналост/Временен статут на уседналост е 139 000. България е на първо място по брой кандидатствали по схемата спрямо размера на българската общност в Обединеното кралство.

България зае тези предни позиции още в самото начало на процеса, благодарение на интензивна разяснителна кампания, осъществена от МВнР и посолството ни в Лондон от края на 2018 г. и през цялата 2019 г. Мисията ни проведе срещи в над 30 града в Обединеното кралство, като поддържаше непрекъснат контакт с гражданите и им оказваше съдействие, подчертават от Външно.

До края на Преходния период няма да има промени в правата на българските граждани във Великобритания, както и на британските граждани у нас. Условията и правилата за работа, търговия, бизнес, обучение, туризъм и др. до неговия край остават непроменени.

Европейските здравни карти ще продължат да бъдат валидни до края на преходния период.

Действащата в момента схема, позната като "Roam like at home", може да продължи да бъде прилагана само ако има сключени споразумения между българските и британските мобилни оператори.

В рамките на преходния период правилата за банкиране ще останат същите, както досега. По въпроса за таксите съветваме сънародниците ни да се обърнат към банката, с която работят, тъй като условията за теглене могат да се различават в зависимост от сключения договор, заключават от МВнР.