Въпрос на 1 май: Кога ще минем на 4-дневна работна седмица?

В няколко държави по света експериментът се увенча с успех

Икономика
12:00 - 01 Май 2023
2978
Въпрос на 1 май: Кога ще минем на 4-дневна работна седмица?

В последните години темата за 4-дневната работна седмица става все по-актуална. Въпросът навръх Деня на труда Първи май е дали работата на по-малко часове може да подобри баланса между личния и работния живот, да намали стреса и да доведе до по-добро здраве на работното място.

Това е особено важно в светлината на факта, че много хора днес работят много повече от стандартните 40 часа на седмица, което може да има неблагоприятни последици за здравето им и личния им живот.

Някои държави, като Великобритания, са внедрили 4-часовата работна седмица като експеримент. Тези, които подкрепят 4-дневната работна седмица, твърдят, че това може да доведе до по-добър баланс между личния и работния живот. Те смятат, че работниците ще имат повече време за себе си, за да се занимават с хобита, да се развиват личностно и да си почиват. Освен това според тях по-малко часове на работа може да намали броя на болничните и трудовите злополуки.

Въпреки това, има и хора, които считат, че 4-дневната работна седмица е непрактична и че за четири дни не може да се свърши толкова много работа, колкото за пет или шест.

Ето в кои държави 4-дневната работна седмица се увенча с успех:

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Служителите в 61 компании са работили средно по 34 часа на седмица или четири дни между юни и декември 2022 г. През това време те са получавали текущата си заплата. От тях, 56 компании, или 92%, са избрали да продължат да работят по същия начин, като 18 от тях за постоянно.

Редица участници в експеримента заявяват, че задържането на работа и набирането на персонал са се подобрили по време на процеса.

ИСПАНИЯ

Лявото правителство на Испания стартира пилотен проект през декември, за да помогне на малките и средни индустриални компании да съкратят работната седмица с поне половин ден, без да намаляват заплатите, в опит да повишат производителността.

Телекомуникационният гигант в страната Telefonica отделно предложи на служителите си 4-дневна работна седмица, но в замяна на намаление на заплатите с 12%.

ИТАЛИЯ

Най-голямата италианска банка Intesa Sanpaolo миналата година предложи на служителите опция за четиридневна работна седмица със запазване на заплата от този януари. Това е първият подобен ход от голям италиански работодател.

Intesa заявиха, че обмисля съкращаване на работната седмица, за да ограничат растящите си сметки за електроенергия.

ПАКИСТАН

Спестяването на сметки за гориво бе основна мотивация за властите в Пакистан, които миналия юни включиха разпоредби за по-кратко работно време с цел пестене на енергия.

В този случай намалението беше от шест работни дни – на пет работни дни.

ГЕРМАНИЯ

Споразумение за десетки хиляди работници в банките от публичния сектор на Германия, договорено миналия април, включва едночасово намаление на 38-часова работна седмица от 2024 г.

Припомняме, че Германия е пионер в адаптирането на работните седмици, било като част на договаряне на заплатите или за избягване на съкращения при икономическо забавяне.

Шефовете на автомобилния гигант Volkswagen още през 90-те години, отбелязаха, че четиридневната седмица вреди на конкурентоспособността и настояха тя да бъде увеличена. Съвсем наскоро други производители на автомобили прилагат 35-часова работна седмица.

ЧИЛИ

Базираната в Сантяго фирма за кариерни услуги People&Partners беше сред първите, които приеха четиридневната седмица по време на пандемията COVID-19.

От фирмата заявиха, че са били вдъхновени да предприемат този ход, след като масовите протести в Чили през 2019 г., последвани от икономическите трудности от пандемията, се отразили тежко на нейните служители.

СКАНДИНАВСКИТЕ СТРАНИ

Някои публични администрации в Дания и Исландия вече са приели 4-дневни работни седмици.

Туристическата компания Nordic Visitor, с офиси в Исландия, Шотландия и Швеция, намали работната седмица до 35 часа от 40.

След намаляването фирмата отчита повишаване на удовлетвореността на служителите, по-малко болнични и по-големи печалби.

НОВА ЗЕЛАНДИЯ

Компанията за планиране на имоти Perpetual Guardian експериментира с четиридневна седмица още през 2018 г. В последствие я прави постоянна. От компанията отчитат нарастваща производителност и по-малкото отсъствие от работа.

Гигантът за потребителски стоки Unilever вече също експериментира с четиридневна работна седмица за местния си персонал.