Върховната прокуратура нареди Христо Терзийски да бъде разследван
Специализираната и апелативната специализирана прокуратура трябва да установят дали бившият полицейски шеф е бил лидер на банда

Върховната касационна прокуратура е върнала отказа на специализираната и апелативната специализирана да разследват висш полицейски шеф, който през юли 2020 г. е заел политически пост. Това става ясно от постановление на органа.
Разследването е започнало по сигнали, че висши професионални ръководители в националната полиция и хора извън системата на МВР вършат престъпления. Използвани са СРС-та с разрешението на Специализирания наказателен съд. Разследването е одобрено от тогавашния министър на вътрешните работи Младен Маринов. Уведомена е ДАНС и Специализираната прокуратура. През юни 2020 г. събраните материали са докладвани във Върховната касационна прокуратура с наличие на достатъчно данни за съществуването на организирана престъпна група с участието на висши ръководни служители от полицията. Направено е искане за образуване на досъдебно производство.
По време на разследването през 2020 г. един от висшите служители на Главна дирекция "Националнн полиция" е назначен на ръководна длъжност в политическото ръководство на МВР, обявиха преди 2 месеца от ведомството. Към датата на прокурорския отказ същият е продължавал да изпълнява висшата ръководна длъжност, а към настоящия момент е депутат в Народното събрание. На този профил отговаря единствено народният представител Христо Терзийски.
"Искам категорично да заявя, че не ми е известно срещу мен да е правена някаква проверка, не знам за какво може да бъде водена такава проверка, не съм викан в Дирекция "Вътрешна сигурност", за да бъдат правени някакви проверки, да бъдат снемани обяснения от мен. Категорично искам да заявя, че това съобщение на МВР е продължаване и разпалване на започналата война между МВР и прокуратурата. Такава война, такива битки могат да бъдат в полза единствено на бандитите", подчерта тогава Терзийски. Той е известен с това, че никога не се е замесвал в скандали.
Специализираната, а после и Апелативната специализирана прокурура обаче отказват да образуват досъдебно производство, съобщава 24 часа. След протест случаят стига до Върховната касационна прокуратура. Тя постановява, че е отказът е постановен без мотиви. Обяснява се и че материалите от СРС-тата не са били приложени, а те внасят допълнителна яснота. Затова прокорор Бърнева отменя двата отказа