Васил Терзиев за "Метрополитен": Направиха преврат

Стефан Братоев беше нарочен да бъде махнат, убеден е кметът на София

Общество
21:33 - 25 Април 2025
2014
Васил Терзиев за "Метрополитен": Направиха преврат

"Метрополитен" няма да работи толкова ефективно без проф. Стоян Братоев. Надяваме се на извънредното заседание на СОС общинските съветници да имат разум и да променят посоката, по която са тръгнали дружеството, коментира кметът на София Васил Терзиев в предаването "Панорама" по БНТ относно отстранения шеф на столичното метро проф. Стефан Братоев. На него място застава Николай Найденов.

Терзиев определи като безобразно решението на съвета на директорите да махнат Братоев.

"Направиха преврат. Той беше нарочен да бъде махнат, още когато стана скандалната смяна на членовете на бордовете на няколко общински дружества и го оставиха като разменна монета. Днес довършиха това, които бяха започнали", убеден е кметът на София. 

Относно новия главен архитект Богдана Панайотова, той каза, че за да разпише това, бил убеден в професионалните и моралните й качества.

"Следете действията, а не медийната истерия. С първите ѝ стъпки се вижда какво прави - отказа разрешително за строеж на небостъргача на бул. "Черни връх", както и други спорни обекти. Правим много конкретни стъпки за презастрояването. Не ни е страх хората да гледат какво се случва, да има диалог. В момента това, което се случва е, че гражданите се намесват късно в този процес, когато е трудно да бъде обърнато нещо. Този човек (арх. Панайотова) ще следва моята воля и програма, под която сме се подписали на изборите и изпълняваме."

Относно решението на "Спаси София" да напуснат коалицията ПП-ДБ-СС в СОС, Терзиев посочи, че не мисли, че може да става дума за катастрофа. "Имаше причина това да се случи, да се стигне дотук. Надявам се всеки да влезе в своята роля като градивна опозиция и в крайна сметка да продължим да правим важните неща за града.

На въпроса каква е причината според него Борис Бонев и хората му да си тръгнат, той коментира, че най-важната е, че имали желание да започнат предизборна кампания. А понякога ролята на опозиция може би е по-правилната за управлението на дадена страна.

"Никога не сме имали мнозинство в Столичния общински съвет. Започнахме като малцинство. Балансът на силите не се е променил. За всички важни теми, трябва да търсим доста широка подкрепа. Ако искаме да постигнем много повече за града, трябва да постигнем доста по-голяма приходна част в бюджета, и да се търси мнозинство затова", смята той. 

"За всяко едно важно решение се търси подкрепа. От ден едно ни се налага да работим с плаващи мнозинства, не е удобно, но помага идеите да се по-добре презентирани и обосновани. Плаващите мнозинства означават определени компромиси, но не и такива компромиси, с които нарушаваш моралния си компас", добави той.

На въпроса има ли разлика с управлението на компания и на София, той каза, че разликите са много.

Отговорността е много по-голяма, защото трябва да се грижиш за интересите и на тези, които те харесват, но и на тези, които не те. Тази машина няма как да спре, трябва да разбираш как работи в движение и да я прекрояваш, за да бъде по-ефективна. Не можеш много лесно да си избираш битките, когато пробваш да направиш системна промяна", уточни Терзиев. 

Той е убеден, че няма перо, по което да са се справили по-зле, отколкото миналата администрация. За година и половина няма как да се случат чудеса при това наследство, което имахме, добави той.