Василев: Токът се оскъпява заради износа

Икономика
16:24 - 06 Януари 2022
3741
Василев: Токът се оскъпява заради износа

Ситуацията в електроенергийния сектор е драматична, но тя се дължи не на повишено потребление или намалено предлагане на българския пазар, а на свързването на българския пазар с международните пазари и голямото ниво на износ, обяви заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев.

По този повод вече бяха изплатени компенсации за месеците октомври и ноември, припомни министър Василев. Със свое решение правителството прие допълнителни 450 млн. лева за компенсации от бюджета. Освен това още има 410 млн. лева от спестявания в бюджета от миналата година. Т.е. общо 860 млн. лева Министерството на финансите е предвидило като бюджетни средства за допълнително подпомагане на бизнеса в периода декември, януари и
март.

Това са бюджетните средства. Освен това има пари и във Фонда за сигурност на енергийната система, които могат да бъдат използвани.

Според Министерството на финансите схемата трябва да бъде балансирана. "Не може държавата да поеме пълния риск на бизнеса", изтъкна Василев. Според него държавата трябва да поеме това, което е допълнителен риск, но не може напълно да се прехвърли рискът от бизнеса към държавата.

По думите му това би било изключително лоша практика и тя води до изкривяване на пазара и до лошо поведение на "играчите на пазара в бъдеще".

Припомняме че в края на 2020 г. цената на електроенергията на борсата в сегмента „ден напред“ достигна почти 700 лв. на мегават час. При средни цени в последните години от около 100-150 лв. Към днешна дата електроенергия на свободния пазар се продава на цени от 360 лв. на мегаватчас.

В момента държавата предоставя помощ на бизнеса чрез подпомагане на сметките, но това се осъществява до определен размер. В началото на седмицата от национално представените работодателски организации АИКБ, КРИБ, БСК, БТПП и ССИ изпратиха отворено писмо с искане за среща с премиера Кирил Петков.

Тогава работодателите посочиха, че заради тавана на помощта от 30% тя може да се окаже неефективна. От бизнеса дадоха пример, че при цена 800 лева компенсацията ще се ограничи до 240 лева, а ще останат ефективно за плащане „невъзможните" 560 лева за мегаватчас.