ВЪЗМЕЗДИЕ ИМА, ПАРИ НЯМА! Либийските мъчители на Нася Ненова трябва да й платят 500 хиляди

Актуални новини
19:43 - 15 Май 2020
6228
ВЪЗМЕЗДИЕ ИМА, ПАРИ НЯМА! Либийските мъчители на Нася Ненова трябва да й платят 500 хиляди

Софийският апелативен съд потвърди, че мъчителите на медицинската сестра Нася Ненова от Главно следствено управление в Либия трябва да й платя обезщетение от 500 хил. лева. Същото беше и решението на Софийския градски съд. Отделно от това деветимата либийци трябва да платят и 26 617 лв., представляващи обезщетение за имуществени вреди от пропуснат доход за периода 9.02.1999 - 24.07.2007 г.

Решението идва близо 13 години след като българските медици, които се превърнаха в политически жертви на либийския полковник Муамар Кадафи, бяха освободени. Те бяха осъдени три пъти на смърт в джамахирията, а накрая бяха освободени след усилени преговори между ЕС и Либия.

Български юристи коментираха пред Lupa.bg, че за съжаление присъдата има по-скоро морален характер и са песимисти относно възможността либийските мъчители на медиците наистина да изплатят обезщетения. Вече 10 години Либия се намира в състояние на гражданска война, а самият Кадафи, който използва медиците, за да шантажира Запада, бе убит през октомври 2011 г.

Нася Ненова, Кристияна Вълчева, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинският лекар Ашраф ал-Хаджудж бяха арестувани в Триполи през 1999 г. След това бяха обвинени, че са заразили със СПИН 400 деца, както и в заговор срещу Джамахирията. Впоследствие беше арестуван и съпругът на Кристияна д-р Здравко Георгиев.

Първоначално бяха осъдени на смърт, а през 2007 г. Висшият съдебен съвет на Джамахирията замени смъртните им присъди с доживотен затвор. После бе разрешено наказанията да се изтърпят в България и шестимата  бяха върнати в София, където президентът, който тогава беше Георги Първанов, ги помилва.

Тричленен състав на Софийския апелативен съд приема, че категорично е доказано, че от арестуването на Нася Ненова на 9 февруари 1999 до 16 май 1999 г. тя е била държана в изолация в полицейски участък и в последствие в школа за полицейски кучета, а не в затвор.

По време на съдебния процес до 24 юли 2007 г., когато се е завърнала в България, е била в условията на строг тъмничен затвор при унизителни условия.

От свидетелските показания е установено, че през първите няколко дни Нася Ненова е била държана с други повече от 20 жени в малка и мръсна килия, без прозорци, хранена е била като животно - с хляб и "буламач", разрешено й е било да пие вода само по време на храна и то от обща за всички задържани бутилка, забранено й е било да ползва тоалетна - за такава й е била предоставена една картонена кутия от прясно мляко. Освен това първите 40 дни не е имала възможност да се къпе.

Била е подложена на жестоки физически и психически изтезания с цел да направи самопризнания, върху които прокуратурата да изгради обвинение по повод смъртта на стотици либийски деца от ХИВ вирус, посочва съдът. Изтезанията са включвали бой с пръчки по тялото и по стъпалата, бой с кабели, увисване на ръце, стоене на един крак, пускане на ток през тялото, заплашване от разкъсване от кучета, заплаха за семейството й.

Нася Ненова е била държана в изолация, без контакт с останалите задържани, не й е бил осигурен адвокат, нито е имала възможност да се свърже със семейството си.

От побоя трудно ходела, ръцете и краката й са били подути, направила е и опит за самоубийство. Не е имала възможност да се свърже с българското посолство, да помоли за помощ, нито да подаде жалба срещу условията в които е държана, казват съдиите.

"Посочените изтезания безспорно съставляват противоправно поведение и представляват „изтезание“ по смисъла на Конвенцията против изтезанията и на Международния пакт за граждански и политически права", мотивират се магистратите.

Валя Червеняшка също осъди мъчителите си на първа инстанция.