Вдигаме ли самолета в Космоса? Сексът май е мисия невъзможна

Нивото на естрогена е по-ниско и либидото куца, а промените в кръвното налягане водят до проблеми с ерекцията

През ключалката
18:01 - 27 Септември 2024
2163
Вдигаме ли самолета в Космоса? Сексът май е мисия невъзможна

Сексът в Космоса май ще се окаже мисия невъзможна. Данните на НАСА сочат, че до ден днешен никой не го е правил. Астронавтите са висококвалифицирани специалисти, които работят в среда с голямо стресово натоварване. А, както е известно, именно стресът е враг номер 1 на сексуалното желание.

Интересният случай на астронавтите Сунита Уилямс и Бари Уилмос, които стигнаха до Международната космическа станция с апарата Starliner на Boeing, но сигурността на полета им обратно към Земята е под въпрос. Затова мнозина ги определиха като "заседнали" в Космоса вече близо три месеца, като първоначалният план за престоя им е бил от едва осем дни. Всички са задават въпроса как ще прекарат времето и въобще как ще оцелеят в Космоса до 2025 г.

Според последна информация, престоят им на МКС ще продължи половин година, което си е доста дълъг период от време. И така стеклата се ситуация отново повдигна една интересна тема за секса в Космоса и дали той въобще е възможен. Той става още по-любопитен на фона на прогнозите през следващото десетилетие космическият туризъм да е нещо обичайно.

Очаква се те да бъдат спасени от космонавта на "Роскосмос" Александър Владимирович Горбунов през февруари 2025 г. Той ще започне първия си космически полет като част от Crew-9 на SpaceX. Екипите на НАСА и SpaceX са готови за изстрелването на 28 септември от станцията на космическите сили Кейп Канаверал във Флорида.

Международната космическа станция е доста просторна и в нея е трудно да се намери уединено кътче, което да не е и под постоянно видеонаблюдение. Но от американската космическа агенция неведнъж целенасочено са изпращали младоженци, които работят на тях, на една и съща мисия в Космоса, за да разберат нагледно дали сексът там е възможен.

Засега обаче никой не се е възползвал от необикновената възможност (или поне не със знанието на другите). По тази или по други причини от НАСА решиха да обявяват, че вече няма да изпращат женени двойки извън орбита на Земята и налагат забрана за интимните отношения. Но това не значи, че практически не е възможно.

Според д-р Адам Уоткинс, доцент по репродуктивна физиология и физиология на развитието в Университета в Нотингам, сексът в Космоса е възможен, но няма да бъде толкова лесен, колкото би бил тук, на Земята. Освен трудното уединение заради липсата на лично пространство на борда на космическата станция, най-голямата пречка със сигурност е липсата на гравитация. Но и тя не е невъзможно да се преодолее с малко повече изобретателност.

Например бивш специалист по биоетика от космическата агенция смята, че дори една обикновена велкро лепенка може да реши проблема. Подобни лепенки има навсякъде по стените на Международната космическа станция, за да държат различни предмети (и хора) по местата им.

Освен логистичните пречки, има и някои физиологични. Те са свързани с промените, които протичат в човешкия организъм, когато той е изложен на съвсем различните условия в Космоса. Една от тях е свързана с хормоналния баланс и се изразява с намалени нива на естроген, което значи и по-ниско либидо.

Поради промени в кръвното налягане са възможни и проблеми с ерекцията, твърдят учени, цитирани от "Дейли Мейл". Нарушена възбудимост може да се наблюдава и при жените заради нарушената циркулацията на кръвта в тялото заради условията на микрогравитация. Проведен преди време експеримент с мишки дори показва, че симулираният космически полет води до "дългосрочно увреждане на невроваскуларната еректилна функция".

Тази теория обаче беше опровергана от няколко астронавти, които са категорични, че не са имали подобни дългосрочни последствия след престоя си в Космоса. А когато бившият астронавт на НАСА Рон Гаран беше запитан дали ерекцията в Космоса са възможни, той отговори, че не му е известно за нещо, което е възможно на Земята, а там не е.