Вдигат с 20% помощта за отопление от 2025 г.

Новини
16:07 - 24 Октомври 2024
1628
Вдигат с 20% помощта за отопление от 2025 г.

С около 21% ще бъдат увеличени средствата за целевата помощ за отопление от догодина, съгласно увеличената линия на бедност, която ще бъде от 2025 година 638 лева. Това каза пред журналисти служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, цитиран от БТА.

"Хората, които ще бъдат подпомогнати през следващата година, ще бъдат повече - около 377 хиляди, по наши прогнози", посочи той. Иванов отбеляза, че с вдигането на линията на бедност ще се повиши размерът и на останалите социални помощи.

За настоящия отоплителен сезон се отпускат енергийни помощи за общо 186 млн. лева.

"Около 350 хил. ще бъдат одобрените заявления за целеви помощи за отопление. Повече са от миналата година. До момента са подадени, обработени и изплатени около 320 хил. заявления", каза още социалният министър. Заявления за подпомагането се приемат до края на месеца.

То е в размер на 553,75 лева и се изплаща наведнъж за целия отоплителен сезон.

Ивайло Иванов коментира също оповестените от КНСБ данни, че за месечната издръжка на един живеещ сам работещ човек са необходими 1454 лв., на фона на гласуваното от Министерския съвет (МС) увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) до 1077 лв. от началото на 2025 г. По думите му социалният диалог е от изключителна важност при определяне на размера на минималната заплата. Иванов посочи, че изследването на синдиката би могло да се използва в перспектива като референтна цел, която може да се преследва за напред. "Не може да бъде обвързано с определяне на размера на МРЗ, защото той е фиксиран в Кодекса на труда - 50% от средната за страната заплата. Освен синдикатите, които показват издръжката на живот, от другата страна са работодателите, които пък трябва да изплащат тези заплати", изтъкна той.

Социалният министър каза още, че при определянето на МРЗ, освен да покрие разходите на всяко лице и домакинство, трябва да се има предвид, че и икономиката трябва да е рентабилна и конкурентоспособна, за да може да разкрива нови работни места.

Той каза още, че в последните 30 години минималната работна заплата в България се повишава, но въпреки това остава една от най-ниските в Европейския съюз (ЕС). Работодателите трябва да реагират на тези увеличения, ако искат да си задържат персонала, добави Иванов. "Съществува и конкуренция в предлагането на труда, а не след това работодателите да казват - защо нашите работници и служители предпочитат да работят в други държави, да внасяме работници от други държави", коментира той.

Социалният министър присъства днес на откриването на първия Център за настаняване на бездомни в Ямболска област в село Скалица, община Тунджа.