Вирусът помага: Флотите на брега, рибите се възстановяват

Актуални новини
17:13 - 13 Май 2020
4730
Вирусът помага: Флотите на брега, рибите се възстановяват

Коронавирусът държи европейските риболовни флоти на пристанището, което позволява на рибите, които иначе биха били изловени с мрежите, да живеят и хвърлят хайвер.

Неочакваният спад на риболова тази пролет напомня на срива, настъпил по време на Втората световна война, но този път ефектът вероятно ще бъде по-кратък. Въпреки това вече секторът се подготвя да поиска разширен сезон за догодина, радва се agrozona.bg.

„Тъй като риболовната дейност е намалена, запасите се увеличават и очакваме да наблюдаваме значително възстановяване по отношение на числеността“, коментира Базилио Отеро, президент на Испанската федерация на братствата на рибарите.

Въздействието е очевидно във Франция, която регистрира 56 процента спад в обема на уловената риба през март и април в сравнение със същия период на 2019 г. „В страни като Испания или Франция през първите седмици на кризата около 70 процента от крайбрежния риболовен флот трябваше да спре риболова, като ситуацията се подобри малко по малко през последните седмици на април, но все още далеч от нормалното“, споделя Даниел Войс, управляващ директор на европейското лоби за риболов Europêche.

„Дори рибарите да работят повече през втората половина на годината, много вероятно е тази година уловът да бъде по-малък от предвидения или уловения през 2019 г.“ , смята Клер Улрих, заместник-ръководител на науката в Френският изследователски институт за експлоатация на морето, цитиран от politico.eu.

„Докато прекъсването на веригите за снабдяване с морски дарове донесе временно облекчение на популациите от диви риби, още е рано да се празнува“, пише група от 11 неправителствени организации в политически документ, публикуван в края на април.

Europêche иска възможност за прехвърляне на повече от 10 процента от тазгодишните квоти за риболов към следващата година. Отеро е уверен, че тази година рибните популации „ще оживеят“, което би могло да оправдае по-високите числа. Но Грифин Карпентър, икономически моделиер, специализиран в управлението на природните ресурси към Фондация „Нова икономика“ и автор на документа за политиката, предупреди, „че това може да влоши нещата“.