Вирусолог от Кеймбридж: Колективен имунитет чакайте в края на 2021 г.

Актуални новини
10:28 - 16 Януари 2021
1912
Вирусолог от Кеймбридж: Колективен имунитет чакайте в края на 2021 г.

Колективният имунитет се използва при ваксиниране, за да могат хората, които не могат да се имунизират – да бъдат предпазени от хората, които имат възможност да си поставят препарат.

Това обясни в „Тази събота“ по bTV Велислава Петрова – доктор по имунология, консултант по здравно законодателство към ООН и научен сътрудник в „Кингс Колидж“ в Кеймбридж.

Тя обясни, че развиването на подобен колективен имунитет може да се изгради чак в края на тази година.

По думите ѝ е необосновано хората да се притесняват за страничните ефекти от ваксините, защото смъртността от вируса е между 3-4%, а препаратът може да има негативен ефект само при под 3% от хората с алергии.

„В Щатите имаме почти 2 млн. ваксинирани, а случаите на афилактичен шок са 21, така че е малко странно защо хората се притесняват. В случая е важно, че ваксината няма активен вирус. В нея има само малка част от генома на вируса, който дава на тялото ни информация как да си изгради имунитет. Няма как да причини имунна реакция“, посочи експертът.

Тя обясни, че при първа възможност би се ваксинирала, като не за нея няма значение кой от двата одобрени препарата, на „Пфайзер“/ „Бионтех“ или „Модерна“ ще ѝ бъде поставен.

„Те са доста сходни, има малки разлики. Като тип на действие и ефективност са горе-долу еднакви. Не се препоръчват за хора с алергии към някои от съставките или хора с афилактичен шок. Руската ваксина и тази на Китай, проблемът при тях е, че няма достатъчно информация, те не са подали кандидатури нито към европейската, нито към американската асоциация“, обясни Петрова.

Тя обясни, че достъпът до одобрените препарати е ограничен на световно ниво и това не е проблем само в България. Петрова допълни, че ваксината сама по себе си не може да спре пандемията, затова е важно хората да продължат да спазват мерките.