Владислав Панев: Да изхвърлят Бюджет 2025 през прозореца!
Имаше един депутат Венцислав Димитров, който изхвърли през прозореца на парламента Бюджет 1996 на Жан Виденов. Същото трябва да се случи и с предложения от служебното правителство бюджет. И вината за това далеч не е единствено в него. Даже 80% от нея я носят предишните два парламента, които с решения надуха заплати на чиновници и гласуваха огромни субсидии през регулация на цените на тока. Бях единственият депутат, който системно гласува против тези предложения.
Това припомня във "Фейсбук" Владислав Панев. И продължава: "Заложените разходи за 46% от Брутния вътрешен продукт са абсолютен рекорд от 90-те години насам, далеч над разумното за постигане на здравословен икономически растеж. Те показват намеренията за вмешателство на държавата в бизнеса и са изключително опасни.
Оттам и "идеите" за приходи, които да компенсират 20 млрд. ръст на разходите няма как да не са болезнени или пък напълно изсмукани от пръстите. Например 4 млрд. лева от амнистията на капитали означава легализиране на над 20 милиарда само за следващата година. Абсолютна фантасмагория.
Целта на кабинета е да влезем в еврозоната с лъжа, както Гърция.
Знаем докъде води това. Защо с лъжа? Самото министерство признава, че очаква дефицит за тази година от 3.3% и се надява този на начислена основа (важен за еврозоната) да бъде 3 процента. Обаче работи за решение за приемането ни в еврозоната преди да са излезли окончателните данни за дефицита, което ще бъде напролет. Така че те да нямат никакво значение.
Отделно така направеният бюджет е гаранция, че ще бъде издънен. Не можем да изтръскаме от джобовете на данъкоплатците 43% от БВП.
Има буфери, могат да се намалят разходите за заплати и капиталовите разходи (Пеевски щев ие на умряло), но дори и 5 млрд. надолу разходи пак означава 44% разходи и 41% приходи (ако спазваме 3% дефицит).
Както и преди съм твърдял, когато няма ясно парламентарно мнозинство, по-добре бюджет въобще да не се вкарва. Защото в един момент и така заложените разходи може да се окажат подценени. Нужна е държавническа воля, но такава абсолютно липсва.