Внимание: Диабетици, онкоболни и пушачи на марихуана ще чакат за ваксината

Здраве
15:30 - 17 Декември 2020
7906
Внимание: Диабетици, онкоболни и пушачи на марихуана ще чакат за ваксината

ЕС започва масова ваксинация по националните планове срещу COVID-19 от 27 декември. Въпреки че кратката характеристика на разработената за едва 10 месеца защита срещу коронавируса, дело на учените от Байонтех под шапката на "Пфайзер", все още не е налична за българските специалисти, от клиничните проучвания за безопасността й стават ясни някои съображения за редица групи от обществото. Възможно е част от тях да се наложи да чакат месеци или за събирането на достатъчно доказателства за безопасността на ваксината, или да изтърпят стъпването на друг вид защити (векторни, атенюирани и т.н.). 

Ето кои състояния и болести не се допускат при изследването на доброволците за първата ваксина срещу COVID-19. 

Всички, включени в научните разработки, трябва да са на възраст над 18 г., да не страдат от неконтролиран диабет тип 2, диабет тип 1, да не са заразени с вирусите на ХИВ и хепатит, да не са онкоболни в остри и терминални фази, да нямат неконтролирана артериална хипертония. Освен това всички те трябва да дадат отрицателни проби за наличието на куп наркотични вещества, включително марихуана, кокаин и метадон, както и за прием на психотропни медикаменти като сертралин. 

Боцкащите се като опитни мишки в рамките на проучванията за безопасност трябва да декларират, че ще се подложат на контрацепция до 60 дни след поставянето на втората доза, както и да предоставят отрицателен кръвен тест за наличие на ЧХГ преди първата (за жени в детеродна възраст). 

Употребата на алкохол за доброволците е разрешена, но не се позволява в деня на първата доза дрегерът да отчете изпарения. 

Хора с данни за алергични реакции в миналото от поставени ваксини също са аут от проучванията и в САЩ, и в Германия, и в Китай, и в Япония (това са четирите страни, които стартират изследванията паралелно със старта на масовите ваксинации с BNT162b2 - б.р.). Доброволци с автоимунни заболявания се допускат, но с редица изключения. Хора с гастроинтестинални проблеми обаче са вън от изследванията, същото се отнася и за имуносупресираните, трансплантираните и тези с изваден далак. 

Прекаралите инфаркт преди по-малко от 3 месеца, сдобилите се с тромб преди по-малко от половин година също са изключени.