ВНИМАВАЙТЕ В КАРТИНКАТА: Какво не е добре да се прави на Бъдни вечер

Огънят да не загасва и трапезата да стои до сутринта

Общество
12:45 - 24 Декември 2024
12022
ВНИМАВАЙТЕ В КАРТИНКАТА: Какво не е добре да се прави на Бъдни вечер

Броени часове ни делят от най-светлите зимни празници – Бъдни вечер и Коледа. Трескавото пазаруване за празничните трапези вече е в разгара си, но знаем ли всички традиции и обичаи, които трябва да спазим извън свързаните с ястията на масата? Какво не е добре да се прави точно на Бъдни вечер?

Ако се колебаете какво не е добре да се прави точно на Бъдни вечер от гледна точка на ежедневието ви, то със сигурност е забранена домакинската работа, която не е свързана с подготовката за празника. На 24 декември не се пере, чисти, шие, не се подрежда къщата, тя трябва да е готова за святата нощ и домакинята да се отдаде единствено на приготвянето на постните ястия за трапезата и на благословията да се събере цялото семейство около масата. Домакинската работа не е единственото, което според традициите трябва да избягвате на Бъдни вечер.

Какво не е добре да се прави точно на Бъдни вечер – традицията повелява
На Бъдни вечер не се приготвят и поднасят на обредната трапеза нито месо, нито продукти от животински произход. Денят е последният за Рождественския пост, през които вярващите прочистват тялото и душата си, молят се за опрощение на греховете и приемат Светото Причастие, за да посрещнат чисти рождението на Христос.

На Бъдни вечер не се допуска да има на масата брой ястия, различен от приетия – най—често 7 – колкото са дните на седмицата, или 9 – колкото са месеците, през които Богородица носи Христос в утробата си. Трапезата не трябва да е нито празна, нито еднообразна. Колкото повече са постните ястия на нея, толкова по-богата и щедра ще е годината.

На Бъдни вечер не се става от трапезата, докато не приключи вечерята. Ако случайно има обстоятелства, които го налагат, станалият трябва да върви преведен ниско до земята. Поверието е свързано с плодородието и земята – върви се приведен, за да се превиват житните класове от жито.

На Бъдни вечер домакинът не трябва да оставя дома си без бъдник. Огънят в камината трябва да бъде поддържан, да не се позволи да угасне, а пепелта, останала от него от светлата нощ, не бива да се изхвърля. Тя се счита за лековита, а старите хора вярват в магическата и целебната ѝ сила.

Не се раздига и трапезата на Бъдни вечер след края на вечерята. Единствено могат да се раздигат празни и мръсни чинии, но ястия домакинята трябва да остави на масата през цялата нощ. Те са за скъпите ни починали близки, които според народните поверия идват на Бъдни вечер след полунощ, за да се разтъжат с живите и да седнат на семейната трапеза.

По стара традиция за трапезата на святата нощ младите момичета, които е възможно да се задомят през следващата година, не трябва да месят хляба или питата за празника, за да не напусне късметът дома заедно с момата.

На Бъдни вечер не трябва да се гневите и да се карате с никого. Нощта е свята и единствено, мир, смирение, тишина, молитва, добра дума, време, прекарано със семейството, имат място край масата и във всеки дом.

На Бъдни вечер не е редно да злоупотребявате с алкохол, да се забавлявате на висока музика, да се държите непристойно. Празникът е свят и семеен, не е подходящ за шумни тържества извън дома, за тях изчакайте до новогодишната нощ или най-малко до Коледа.

На Бъдни вечер всеки член на семейството, събрало се около масата, не трябва да пропуска да опита от всяко ястие, за да е богата, плодородна и щастлива за него годината.