Военните и опозицията в Судан се разбраха за властта
7 загинали и 181 ранени в последвалите сблъсъци
Военните лидери на Судан постигнаха споразумение с опозиционния алианс за споделяне на властта до провеждането на избори, пише news.bg, позовавайки се на Би Би Си.
Двете страни се съгласиха да си поделят контрола на суверенния съвет, най-високото ниво на властта, за поне три години. Те също така обещаха да сформират независимо държавно правителство и да разследват насилието от последните седмици, коментира Африканският съюз (АС).
Съобщава се, че новината за споразумението е предизвикала масови улични тържества. Судан е в размирици, откакто военните отстраниха президента Омар ал-Башир през април.
Само няколко дни преди обявяването на тригодишната преходно споразумение, хиляди излязоха по улиците, за да поискат управляващият военен съвет да предаде властта на ръководена от цивилни администрация.
Официално се съобщава за 7 загинали и 181 ранени в последвалите сблъсъци, съобщиха държавните медии.
Последният кръг от преговори се проведе в столицата Хартум по-рано тази седмица и бяха с посредничеството от премиера на Етиопия и членове на Панафриканския съюз.
"Двете страни се споразумяха за създаване на суверенния съвет с ротационно военно и цивилно (председателство) за период от три години или малко повече", заяви посредникът на АС Мохамед Хасан Лебат пред репортери в петък.
И двете страни "се съгласиха да проведат подробно, прозрачно, национално, независимо разследване на всички съжаляващи инциденти с насилие, с които страната се сблъска през последните седмици", добави той.
"Надяваме се, че това е началото на една нова ера", допълва след съобщението Омар ал-Дегаир, лидер на опозиционните сили за свобода и промяна.
Заместник-председателят на Преходния военен съвет генерал Мохамед Хамдан Дагало обясни, че "това споразумение ще бъде изчерпателно и няма да изключи никого. Благодарим на африканските и етиопските посредници за техните усилия и търпение."