Всичката Мара втасала: България ще има Закон за трюфелите
Първият по рода си в България проект на Закон за трюфелите внесоха тази седмица в Народното събрание шестима членове на Обединени патриоти – Александър Сабанов, Красимир Богданов, Калин Поповски, Йордан Йорданов, Искрен Веселинов и Атанас Стоянов. Такива законови актове в света в момента има само в Хърватска, Испания, Италия, Гърция и Франция, показа проверка на Lupa.bg.
Според вносителите е належащо обществените отношения, свързани с търсенето и събирането на трюфел, да бъдат нормативно уредени, тъй като досегашната практика за вадене на гъбата "чрез мотики, големи лопати, дори и с рало, тотално унищожава естествените находища на трюфелите занапред" и опустошавала териториите, на които расте.
"Наред с това, към настоящия момент са на лице много факти за случаи в различни региони от страната, в които се намират естествени находища на трюфели, от които става ясно, че тези естествени находища, като природен ресурс се увреждат и фактически унищожават при търсене, вадене и събирането на трюфели. По този начин се лишава горският генетичен фон на България и се намалява богатството му. Това не бива да се допуска повече!", гласят мотивите към законопроекта.
Според шестимата патриоти, подходящият начин за търсене, събиране и вадене на трюфел е "чрез използване на дисциплинирано куче, обучено за целта, което посочва мястото, където се намира трюфел и там където то е започнало да рови,само около тази точка следва да се използва малка лопатка за вадене на трюфели". Регламентира се още, че "събирането на трюфели се извършва свободно в горите и необработваемите терени, след издаване на разрешително". В проекта е предвиден и чл. 7, в който са описани дейностите, който ще бъдат забранени при събирането на гъбата. Такива са - търсенето и събирането на трюфели през тъмната част на денонощието и оставянето на незапълнени гнезда, отворени след събирането и изваждането.
Според вносителите, приемането на закона се налага и поради факта, че са налице чести битови конфликти, между лица, които "ползват правилния начин за вадене на трюфел с други групи от хора, които опустошават горските терени ползвайки други способи", като намесата на органите, призвани да пазят гората, се оказва "символична и неефективна".
През юли миналата година стотици берачи на трюфели се събраха на протест в Русе срещу издадена от Агенцията по горите временна забрана за бране на скъпата гъба. Недоволстващите още тогава поискаха законодателни промени и заявиха, че подобни ограничения са дискриминиращи и лишават десетки семейства от прехраната им. По неофициални данни годишно оборотът от сектора на диворастящите гъби и трюфели у нас е близо 200 милиона евро, като средствата, които идват от едните и другите са по около 100 млн. евро на година.