Всички полудяха по черните козунаци! Ето защо
Печивото е с активен въглен, който определя цвета му

Козунаци с активен въглен се превърнаха в истински хит дни преди настъпването на Великден. Сладкото изкушение не се предлага във всяка пекарна в страната, за сметка на това мераклиите са доста. Отскоро хит в Пловдив са и италианските козунаци, разказва НОВА.
Седмица преди Великден пекарните у нас са затрупани с поръчки за козунаци. Напоследък все по- търсени стават бутиковите като италианския панетон и козунак с активен въглен. Но в хит се превръщат и ето тези подаръчни кошници, които съдържат великденски козунак, курабии и други сладки изкушения.
Ивайло Стоилов от 30-години изработва козунаци. Голямото предизвикателство пред майстора-хлебар било да усвои тънкостите на италиански панетон по оригинална рецепта от Милано. Казва, че приготвянето му изисква много търпение, защото само втасването на тестото за италианския сладък хляб отнема 36 часа.
"Първо се започва с подготвянето на квас. Става с два вида специално за панетона. Първо се прави обикновен квас, натурален, хлебен. Като станат 8 часа замесвам т.нар. сладък квас така да се захрани с цялата сладост, защото по принцип панетонът е изключително сладък. Не е като нащшия козунак. Той предимно се състои от равни количества стафиди, портокалови кори и брашно", сподели Ивайло Стоилов.
Майсторът на панетона не издава точната рецепта, но разкрива, че слага много масло. Добавя мед, яйца, кафява захар, плодове и филиран бадем.
"Разликата от нашия козунак и този е, че този има лек кисел вкус от самия квас, една кисела жилка, която е характерна за всичките квасови изделия. Той цветът идва от малца, който се слага така за цвя. Той и за това така е леко по-тъмен", обясни готвачът.
Наред с италиански панетон, хит е и козунакът с активен въглен.
"Активният въглен е сложен в козунака, за да го оцвети и да стане изключително тъмен, почти черен. Интересен е с това, че е различен. Няма никакви по-специални вкусови качества, но хората които го избират и търсят именно поради различността му. Само козунак с дубайски шоколад все още не е направен в България", отбеляза Нестор Куцев, който е собственик на хлебарници.
Наред с бутиковите козунаци се завръща интересът към традиционния български козунак, направен изцяло с натурални, родни продукти, разказват майсторите.
"Маслото качествено, яйцата - от свободни кокошки. Това е. Няма консерванти. Няма подсладители и е изцяло натурален вкусът на нашия козунак", споделя Драгомир Петров.
"Последните години е тенденция, че качеството е на мода. Българинът узря и търси нещо достойно за себе си. Използваме единствено естествената захар, не подсладители и заместители. Нито пък консерванти", уточни Нестор Куцев.
Дни преди Великден цените тръгват от 3.50 – 4 лева за обиновен козунак и стигат до 50 лева за бутиков.
"Цените са малко по-високи, заради поскъпването на някои основни суровини, но не бих казал, че увеличението е драстично. С около 10 % е по-висока цената от миналата година при нас специално", обясни Петров.
Като алтернатива напоследък се налага и шоколадовият кекс с банани под формата на козунак. А тайната за всичко е много любов към тестото и към готвенето.