Втората пенсия средно 91 лв. , но няма за всички

Актуални новини
17:26 - 22 Август 2024
4393
Втората пенсия средно 91 лв., но няма за всички

Получаването на втора пожизнена пенсия се оказва невъзможно за повечето осигурени, които вече са достигнали пенсионна възраст. Едва 15,5% от тях имат достатъчно натрупани пари в частните универсални пенсионни фондове, за да получават пожизнена пенсия, показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН). А средният размер на пожизнените пенсии без допълнителни условия е едва 91,24 лв.

Към края на юни хората, получаващи плащания от частните пенсионни фондове, са общо 22 211, пише "Труд". От тях само 3453 души, или 15,5% от всички, получават пожизнени пенсии, показват данните на КФН. Останалите 18 758 души, или 85% от осигурените, достигнали пенсионна възраст, получават парите си от частните универсални фондове на разсрочени плащания. Те ще получават тези пари само в продължение на няколко месеца или години и след това на старини ще могат да разчитат само на държавната пенсия.

Причините за това са много, а сред тях са - ниските заплати, на които хората са били осигурявани; периодичните кризи, които свалят доходността от управление на парите на осигурените; бързото увеличение на заплатите и държавните пенсии спрямо доходността на фондовете; ниската вноска за втора пенсия от 5%, както и таксите, които събират фондовете.

Основната причина, за това хората да не могат да получат пожизнена втора пенсия, е догонващият характер на българската икономика спрямо по-развитите страни от ЕС. През юни средната заплата е с 18% по-висока спрямо същия месец на миналата година. Пенсиите от държавното обществено осигуряване през миналата година бяха повишени с 12%, а през тази година с още 11%. Това е много по-голям ръст от доходността, която постигат частните пенсионни фондове при управление на парите на осигурените. Така през годините вноските на хората за втора пенсия реално изостават спрямо заплатите и държавните пенсии. И когато дойде време човек да получава втора пенсия се оказва, че вноските, правени преди години, не са адекватни спрямо сегашните заплати. Този проблем в пенсионната система на страната ще съществува докато доходите в България изостават от средните за страните от ЕС и затова бързо растат.

През първата половина на годината от фондовете са изплатени 4,111 млн. лв. за пожизнени пенсии, 49,24 млн. лв. за разсрочено изплащане на суми на осигурените и 173 хил. лв. на наследници на пенсионери и хора, получавали разсрочени плащания. Пожизнените пенсии са три вида - без допълнителни условия, с период на гарантирано изплащане и включващи разсрочено изплащане. Пожизнени пенсии без допълнителни условия взимат само 81 души, а средният размер на получаваната от тях пенсия след повече от 20 години трупане на пари в частните пенсионни фондове е 91,24 лв. При пенсиите с период на гарантирано изплащане, ако пенсионерът почине преди изтичането на този период, парите ще бъдат получавани от наследниците му. Тъй като има гаранции, че парите ще бъдат изплащани поне няколко години, размерът на тези пенсии е още по-малък - средно 81,18 лв. Такива пенсии взимат 423 души. При третия вид пенсии има период, през който пенсионерът получава по-големи суми на разсрочено плащане, а след това пожизнено взима значително по-малко. Средният размер на тези пенсии е 258 лв., като този вариант за получаване на парите са избрали 2949 души. Средният размер на разсроченото плащане е 416,55 лв., но повечето хора ще взимат тези пари по-малко от година. Едва 3% от хората с разсрочени плащания, ще ги получава повече от три години. Повечето хора с разсрочено плащане искат за вземат парите си за кратък период от време, за да не се обезценят, ако взимат по-малки суми по-продължително.

Данните на КФН показват, че преобладаващата част от хората взимат натрупаните средства по личните им партиди в универсалните пенсионни фондове на разсрочено плащане и няма да разчитат на пожизнена пенсия. След като парите от частния фонд свършат, те ще трябва да живеят само с парите от държавната пенсия. Но, ако са се пенсионирали през миналата година, тяхната държавна пенсия е намалена с около 10%, защото са осигурявани и в частен фонд, макар че натрупаните пари в него не стигат, за да ги получават пожизнено.