Янев яхва консервативната вълна ала Орбан (СНИМКИ)
Бившият служебен премиер Стефан Янев събра Инициативния комитет на ПП "Български възход" в столицата, но подобно на лидера на Има такъв народ Слави Трифонов избра първото заседание на учредителите да е със закрита за медиите и обществеността регистрация. Чак на пресконференция ще станат ясни председателят на бъдещата формация (очаквано самият Янев) и заместниците му, както и отговорните по устав органи за управление.
Генералът разкри, че смята да позиционира проекта си в консервативната ниша и подобно на унгарския премиер Виктор Орбан, залага да събере избиратели чрез реториката за семейните ценности и българската идентичност и традиции.
А от учредяването стана ясно, че в "Български възход" влиза и бившата регионална министърка Виолета Комитова. Там неизменно е и вицето на Янев от Министерството на отбраната Симеонова. А до нея застана бившият зам.-министър на енергетиката Георги Самандов. Македонския въпрос в партията на експремиера очевидно ще нищи журналистът и дългогодишен кореспондент на БТА в Сърбия Николай Коев. А изненадата дойде от бившия царски депутат и шеф на БАБХ Пламен Моллов, който застана рамо до рамо с Янев.
Данчо Бончев, по прякор Плешивия, който бе съветник на служебния правосъден министър Янаки Стоилов, докато генералът бе премиер, също ще е сред ръководните фактори на "Възхода".
Преди влизане той коментира, че "днес е чудесен ден за партийно строителство", а "съмишлениците му споделят идеята и необходимостта да има партия, която да се развива в сектора на националния консерватизъм".
"Защото България трябва да я има, трябва да се развива националното семейство и изповядване на семейните ценности на българския народ, свързани със семейството, дома и културния и идентичен код на българина, запазен през вековете, които сме длъжни да защитим и да оставим българската държава по-развита и просперираща", коментира експремиерът от служебното правителство на Румен Радев.
“Амбицията ни е с нашата партия да се запълни тази дупка и да се отговаря на желанията на хората за промяна и по-добро общество, както и да има взаимодействие с властите", посочи още Янев.
Заявката му да влезе в политиката със свой проект се приема от демократите като пореден русофилски клон у нас, а от националистите в лицето на "Възраждане" - за нов опит на САЩ да "диктува" вътрешните процеси в страната заради изказванията на Янев по време на престоя си в изпълнителната власт, че България е НАТО и вежливия му тон спрямо американския президент Джо Байдън.
Прави впечатление, че учредители са и бивши представители на познати партии, включително Полина Карастоянова от НФСБ.
В залата Янев заяви, че партията не се създавала като самоцел, нито защото учредителите й нямали друга работа или страдат от излишно его. Той обрисува черна картина за състоянието на България, дължаща се на тежка политическа некадърност. И заяви, че страната е пред демографска катастрофа. "Не желая да бездействам. Иначе нямаше да сме тук. Необходими са конкретни мерки и решения", каза още той.
"Това не е поредната партия. Ние ще сме мост между гражданите и институциите. Компромиси няма да се правят с хора, чака ни много тежка работа", предупреди бившият военен министър. И отвори вратата за бъдещи коалиции - стига партиите, желаещи съюз с "Възхода", да изповядват неговите цели и ценности.
Снимки: Агнес Методиева