Южна Корея: 5G не изби хората, не изби даже гълъбите, но не изби и рибата

Мрежата от пето поколение се провали и не донесе обещаните иновации за потребителите и бизнеса

Новини
17:30 - 22 Август 2023
4952
Южна Корея: 5G не изби хората, не изби даже гълъбите, но не изби и рибата

5G не изби хората, не изби даже гълъбите, но не изби и рибата - така най-кратко може да се обобщи мнението за мрежите от пето поколение на една от компаниите, които най-добре познават технологията: водещият южнокорейски телеком SK Telecom.

В свой доклад неговите експерти посочват, че 5G не е донесъл обещаните иновации за потребители и бизнес и реално няма конкретно приложение, за което да можем смело да твърдим, че е станало реалност само и единствено с негова помощ.

Сега целта е грешките да не се повтарят с 6G, което е на хоризонта.

Мрежите от пето поколение тръгнаха именно от Южна Корея през април 2019 г., припомня money.bg. Те дойдоха със заявката за скорости, немислими преди за потребителска безжична връзка.

Така 5G бъдещето съдържаше добавена или разширена реалност, дронове, автономни автомобили, телемедицина и ред други сякаш излезли от sci-fi лента приложения. Това

трябваше да оправдае пред телекоми и потребители защо трябва да платят за ъпгрейд на устройствата си.

Бъдещето обаче не се превърна толкова лесно в настояще. Пандемията, затруднените доставки и общественото недоверие срещу 5G с всички прилежащи към него конспиративни теории са само част от причините. Допринесоха и геополитическите търкания между САЩ и Китай, които извадиха от пазара един от големите производители на мрежово оборудване - Huawei.

Освен това, чисто маркетинговата надпревара кой първи "ще пусне 5G" доведоха до ситуация (включително и у нас), в която потребителите само привидно получават услуга от ново поколение - но стоящата отзад инфраструктура си е същата като при 4G. Скоростите - също.

Според експертите от SK Telecom 5G не е успял да разгърне потенциала си

"заради ограничения в размерите на устройствата, незрялост на технологиите, малко или липсващо търсене и проблеми, свързани с политики и регулации", пише The Register. Иначе казано, проблемът не е в самите мрежи (там, където 5G е истинско), а в цялостната екосистема.

От телекома отбелязват и че "големи очаквания" у потребителите са породили поставените цели за 5G стандартизация, които 4 години по-късно все още не са реализирани. На някои пазари все още даже не е съвсем ясно какво е 5G - у нас напълно неограничени откъм скорост са само най-скъпите планове на телекомите, докато по-достъпните приложения в някои случаи ограничават 5G до параметри, които са били достижими и преди години - и които всъщност са достатъчно добри за повечето хора.