Задава се тежка 10-годишна криза по морето
Плажовете ни пустеят, има остър дефицит на туристи, заяви Здравко Василев
Българският туризъм по Черноморието навлиза в тежка криза, която ще продължи поне 10 години.
Причината е комбинация от загуба на традиционни пазари, липса на държавна политика и адекватна инфраструктура, както и неконтролируемо покачване на цените. Това заяви предприемачът Здравко Василев в предаването „Извън сценария“ по Евроком.
По думите му плажовете по Южното Черноморие в момента са празни, въпреки че юни е един от най-хубавите месеци за почивка. Според него България е изгубила традиционните си пазари от Чехия, Словакия и Полша заради „липсата на системна работа“ от страна на държавата през последните 15 години.
„Приехме, че всичко е даденост и че нещата ще се случват така, както са се случвали“, коментира Василев.
Той посочи като проблем и липсата на инвестиции в инфраструктура на юг от Бургас – пътища, пристанища и други съоръжения, които биха повишили категорията на региона.
В същото време браншът е изправен пред остър дефицит на кадри, като много български работници, също като туристите, предпочитат Гърция и Турция.
Василев определи покачването на цените като „безобразна спекула“.
„С нищо не сме атрактивни. Напълно оправдавам хората, които избират Турция, Гърция, Кипър или някоя от африканските държави за своята лятна почивка“, каза той.

Според него мотото „при нас е евтино“ вече не работи, а в същото време липсва качествен продукт. Наскоро браншови организации определиха критиките за високите цени като атака.
Предприемачът е категоричен, че комуникацията между бизнеса и властта е „тотално прекъсната“. Той определи стопанисването на плажовете от Министерството на туризма като „объркана схема“ с корупционни практики, при които концесиите се дават на определени лица при неясни договорки.
Според него първата стъпка за излизане от кризата е възстановяването на диалога между хората от бранша и министерствата.