Зарад глобалното затопляне жените раждат две седмици преди термина

Горещината може да предизвикат хормонални промени и по-ранни родилни мъки у бременните

Новини
09:57 - 03 Декември 2019
1724
Зарад глобалното затопляне жените раждат две седмици преди термина

Глобалното затопляне може да накари жените да раждат по-рано и да застраши новородените, сочат резултатите от изследване, цитирани от в. "Дейли мейл".

Учени, които изследвали ражданията и метеорологичните условия в САЩ, констатирали, че в дните, когато температурата надвишава 32 градуса Целзий, ражданията се увеличават с 5 процента. Много деца се раждат дни преди термина, а някои се появяват на бял свят две седмици по-рано от очакваното. Специалистите смятат, че горещината може да предизвика хормонални промени и по-ранни родилни мъки у бременните.

Преждевременно родените деца са с по-ниско телесно тегло, развиват се по-бавно и стават по-уязвими към здравословни проблеми. Хиперактивността с дефицит на вниманието, безпокойството, неврологичните смущения и аутизмът са по-често срещани сред тези деца. Тъй като белите дробове са сред най-бавно развиващите жизненоважни органи, появилите се по-рано на бял свят деца често са засегнати от астма и други респираторни проблеми. Преждевременно родените деца са също с повишен риск от чревни заболявания и проблеми със слуха, зрението и зъбите. Нещата може да се влошат още повече, ако горещите вълни зачестят през следващите десетилетия.

Учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис изследвали данни за над 56 милиона раждания в САЩ между 1969 г. и 1988 г. Било установено, че в дните, в които температурата надвишава 32,2 градуса Целзий, ражданията са значително повече. Редица бременности приключили с 6 дни по-рано от очакваното, а някои деца се родили две седмици преди термина. Тъй като става въпрос за приключило преди 30 години изследване, въпросният ефект сега може да е дори по-голям. Екипът под ръководството на Алън Барека заключил, че преждевременните раждания са свързани с увеличено ниво на хормона окситоцин у майките.

Резултатите от изследването са публикувани в Nature Climate Change.