Застрашени видове птици вече гнездят край Варна

Новини
09:03 - 17 Юли 2025
1196
Застрашени видове птици вече гнездят край Варна

Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) приключи орнитологичният мониторинг на гнездилките за червенонога ветрушка (Falco vespertinus) и синявица (Coracias garrulus), които бяха монтирани през 2024 г. съвместно с ЕРП Север в рамките на LIFE проекта "Безопасно небе за птиците в Североизточна България“.

Поставени бяха общо 150 гнездилки в областите Добрич, Велико Търново, Русе и Силистра с цел осигуряване на безопасни места на гнездене на целеви видове птици с неблагоприятен природозащитен статус и стабилизиране на популациите им на регионално ниво. Деветдесет от гнездилките са проектирани за синявица, а останалите - за червенонога ветрушка.

Експертът по опазването на птиците от БДЗП - Михаил Илиев, е проверил 90 гнездилки за синявица, като в тях установи общо 5 гнездящи вида. От целевия вид - синявица, са заети 23 гнездилки, което е с 40 % повече от броя привлечени двойки през 2024 г. Интересно е установяването на гнездене на чухал в този тип гнездилки, като през 2025 г. са регистрирани 7 двойки.

Посредством малка камера е отчетен и броят на новоизлюпените в заетите гнездилки - при синявицата средната стойност е 2.53 малки/двойка, а при чухала - 3 малки/двойка.

В няколко от поставените 60 гнездилки от друг тип, предназначени за червенонога ветрушка, е регистрирано гнездене единствено на черношипа ветрушка (керкенез).

Мониторингът ще продължи и през следващите гнездови сезони, като орнитолозите имат надежда броят на заетите гнездилки да се увеличи.

Повече за птиците:

Червеноногата ветрушка е дребен сокол, който през последните двайсет години претърпя драстичен спад на популацията в страната ни и достигна до критичния праг от едва няколко известни двойки през 2022 г. Това е причината видът да е включен в Червената книга на България в категория "Критично застрашен“, а с оглед намаляващата му численост в Европа – да е част от Световния Червен списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Синявицата е защитен вид, който гнезди в дупки в земни откоси, скални ниши, каменни стени, хралупи на дървета и в кухини на бетонни електрически стълбове. Популацията на тази обагрена в синьо птица започва да претърпява драстичен спад през 50-те години на XX век. Употребата на пестициди в селското стопанство е основната причина за това.

Проектът "Безопасно небе за птиците в Североизточна България“, финансиран по програма LIFE на ЕС, стартира в края на 2022 г. и е с продължителност 5 години. Дейностите продължават с изолиране на електрически стълбове от мрежата на ЕРП Север и монтаж на дивертори в 28 проектни зони по Натура 2000 и в ключови коридори между специалните защитени зони. В обхвата на проекта попадат 16 вида застрашени птици в България, а основната цел е предотвратяване на неестествена им смъртност, вследствие на токов удар и сблъсък с въздушни електропроводи.