Земята е загубила 12 млн. хектара тропически гори през 2018 г.
Най-засегнатите страни са Бразилия, Индонезия и Демократична република Конго
През 2018 година са унищожени 12 милиона хектара тропически гори или по 30 футболни игрища в минута, - съобщи Институтът за световните ресурси, - от които 3,64 милиона са първични тропически гори и от съществено значение за климата и биоразнообразието, предадоха Франс прес и Ройтерс.
Данните са от годишния доклад за 2018 на "Глобъл форест уоч" - организация, която наблюдава горите от 2001 година. Миналата година е четвъртата най-страшна за обезлесяването, след 2016 (когато обезлесената площ е 17 милиона хектара), 2017 и 2014 година.
Най-засегнатите страни са Бразилия, Индонезия, Демократична република Конго, Колумбия и Боливия. Площта на унищожените през миналата година тропически джунгли е равна на територията на Никарагуа, а унищожените първични джунгли са колкото Белгия.
"Това са горите с най-голямо въздействие върху въглеродните емисии и върху биоразнообразието", изтъкна Микаела Вайсе от Института за световните ресурси,тъй като това са големи дървета - те поглъщат най-много CO2 и е трудно да бъдат възобновени. Опазването на все още оставащите гори е от жизнена важност - те са дом на много застрашени представители на флората и фауната.
Разрушителното темпо е особено обезпокоително в ДР Конго, докато в Индонезия то се е забавило с 63% в сравнение с пика през 2016 година. В Колумбия през 2018 г. има увеличение на обезлесяването с 9% спрямо 2017 г. По обезлесена площ първа е Бразилия, а Гана и Кот д'Ивоар са загубили през 2018 г. първична джунгла, представляваща съответно 60% и 26% от тяхната територия.