Желязков: Целта ни е премахването и на сухопътния контрол в рамките на Шенген
От началото на 2024-а се извършват засилени проверки на всички митнически и гранични пунктове, заяви председателят на Народното събрание
"Основна цел на България остава премахването и на сухопътния граничен контрол в рамките на Шенгенското пространство възможно най-скоро в рамките на настоящата година", заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков на среща с председателя на Националния съвет на Австрия Волфганг Соботка.
Росен Желязков е на посещение във Виена за участие в Деветата конференция на председатели на парламенти в рамките на Стратегията на ЕС за региона на река Дунав (EUSDR).
Председателят на Народното събрание отбеляза, че през изминалата година е направена важна стъпка по пътя към присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Убедени сме, че премахването на сухопътния граничен контрол за нас ще укрепи вътрешния пазар и конкурентоспособност на ЕС и ще доведе до засилване на сигурността в ЕС, особено в контекста на общите заплахи, пред които всички сме изправени, допълни той.
По думите му това ще даде и още по-голям тласък на икономическите отношения между двете страни. Недвусмислена е и позицията на австрийския бизнес в полза на пълноценното ни членство, подчерта председателят на парламента.
Росен Желязков заяви, че страната ни е предприела решителни мерки за засилване на контрола по външните граници на ЕС, предотвратяване на вторични движения и борба с трафика на мигранти.
От началото на 2024 година Агенция „Митници" извършва засилени проверки на всички митнически и гранични пунктове, както и на територията на цялата страна, на стоки и товари, които пътуват от и до Австрия, подчерта той и допълни, че това е в изпълнение на ангажимента за засилен контрол по сухопътните граници, поет от България и Румъния към Австрия в подписания анекс към решението за присъединяване на двете страни към Шенген.
Председателят на Народното събрание благодари за подкрепата на Австрия за присъединяване на България към Еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Той отбеляза, че страната е важен политически и икономически партньор на България и ние развиваме интензивен диалог и активно сътрудничество.
През 2024 г. се навършват 145 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни, добави той.
Активизирането на политическия диалог между парламентите на България и Австрия на ниво председатели на парламенти, парламентарни комисии и Групи за приятелство както по двустранна линия, така и в рамките на международни форуми допринася за по-доброто разбиране на националните позиции и защита на сходните интереси на двете държави, посочи председателят на парламента.
Австрия е сред водещите чуждестранни инвеститори у нас, припомни Росен Желязков.
Приветстваме интереса на австрийския бизнес да разширява присъствието си в България в области като нови технологии и иновации, подкрепяйки същевременно развитието на индустриални паркове и модерни индустриални зони, допълни той.
Заинтересовани сме от обмен на опит в области като възобновяемата енергия, енергийната ефективност, цифровизацията, новите енергийни технологии, водорода, електронната мобилност, както и управлението и оползотворяването на отпадъците, развитието на кръговата икономика, отбеляза председателят.