2-ма от Министерството на културата уволнени тихомълком заради аферата с театрите
Фиктивни назначения все още има, обясни министър Найден Тодоров
След скандалното източване на театри чрез фиктивни трудови договори, двама служители на Министерството на културата са отстранени от работа. Това беше съобщено от министър Найден Тодоров. Той обаче не коментира на каква позиция са били те и от коя дирекция. Не стана ясно и кога точно ще бъдат освободени всички фиктивно наети.
"Знае се кои са хората, които са активно виновни. Знае се кои са хората, които по една или друга причина са допринесли затова. Те са отстранени. За нас темата е приключила. Оттук нататък, това, което трябва да се направи, е да се промени законодателство, така че това оттук нататък да не бъде възможно и ние работим в тази посока. Но има хора, които продължават да бъдат назначени на фиктивни трудови говори, а нямат нищо общо с тези театри и това продължава повече от месец".
"Кодексът на труда е изключително прецизен. За два дни неявяване на работа човек може да бъде уволнен, така че договорите им изцяло могат да неефективни", посочи пред БНТ министърът.
„Системата за финансиране, и по-точно СЕБРА, изисква човек от министерството да потвърждава плащанията“, обясни Найден Тодорв, когато гръмна скандалът с милионите източени пари от бюджета на неговото ведомство. Той уточни, че вече знае кой в Министерство на културата "натиска копчето" и че не е само един, а двама. Обяснението - прекалено много са плащанията от различните институти, а прекалено малко са хората, които отговарят за това - пет е техният брой.
"Чувствам се излъган. Защото в случая не става дума за това, че някои институции са нарушили закона. Въпросът е много по-тежък. Въпросът е, че при положение че това се случва се хвърля петно върху абсолютно всички", каза Тодоров. "Открихме, че става дума не само за източване на заплати. Има игри с фирми, към които са се стичали стотици хиляди левове", посочи министърът.
В момента се разследва с какво са се занимавали тези фирми. Без подкрепа на схемите от страна на Министерство на културата, може да се случи, "но без човек в Министерство на културата - не може", категоричен е Найден Тодоров.
По делото са обвиняеми каскадьорът Атанас Георгиев, диригентът Левон Манукян, който беше директор на Музикално-филхармоничния театър в Разград, Румен Бечев, бившият директор на театъра в Смолян и соченият за мозък на схемата за източване на пари Петко Писков. Той обвинен за длъжностно присвояване чрез фиктивни назначения в театъра и в Смолян.
"Става дума за брутално източване на бюджета, общо сумата е около 1,5 млн. лв.", каза пред Апелативния съд в Пловдив прокурорът Виктор Янков.