227 градове и села са на воден режим
Защо в края на ноември от някои язовири липсват стотици хиляди кубици вода?
Без вода за пиене, готвене и баня. Така живеят през голяма част от деня и нощта хората в 227 градове и села в България.
Докога болници, детски градини и домакинства ще са на воден режим - не е ясно. И всичко това - при тревожен спад в нивото на няколко големи питейни язовира в страната през ноември.
Тогава Министерството на околната среда и водите алармира, че ако зимата е суха, на сухо могат да останат и жители в селищата, захранвани от язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“, „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“. Дали, обаче, липсата на дъждове е единствената причина за намалялата вода?
Оказа се, че в някои от тези язовири са изчезнали стотици хиляди кубици вода над разрешеното за ползване. Например от „Камчия“. Язовирът снабдява с вода Бургас и Варна. За ноември екоминистерството е позволило на ВиК-фирмите на двата града да ползват близо пет милиона и половина кубика.
Решението е взето при полезен обем вода в язовира на 25 октомври, който в следващите 30 дни е намалял с 6 милиона и 700 000 кубика, сочат данните на сайта на министерството.
Това е с един милион 220 хиляди кубика над разрешеното, казва пред Би Ти Ви Димитър Куманов от природозащитното движение „Балканка“.
„Черно на бяло пише и се вижда, и може да се проследи, че полезният обем в язовир „Камчия“ в началото на ноември е бил 34,5 мил. кубика. Обемът на водата е намалял с 6,7 мил. кубика за този месец, а е било разрешено 5,5. - 1,2 ги няма“, уточни Куманов.
Къде са тези кубици вода от Камчия? От екоминистерството пишат, че изчезналата вода се смята по друг начин – не от 25 октомври, както е според разрешението им, а от 1 ноември до края на месеца. Така числото на излязлата неразрешена вода от „Камчия“ за ноември е по-малко – 520 000 кубика.
"Факт е, от 25-и до 25-и - 1,2 милиона повече е спаднал обемът на водата в язовира. Дъждът впоследствие може да е вкарал повече вода, така че тези цифри от 1-и до 1-и да са по-малки. Тоест загубите са си тези. Има нещо много по-важно от това. Ако всеки месец оттук нататък, както стана ноември, водата в язовира намалява с 6,7 мил. кубика и са останали 27,8 - това означава, че вода в този язовир има за четири месеца и малко“, поясни още Димитър Куманов.
Къде е отишла ценната вода? ВЕЦ-Камчия от септември не работи, казват от „Басейнова дирекция“ - заради ниското ниво и налягане на язовира.
До тогава ВЕЦ-ът е работил, но само с водите постъпили в питейната тръба за Бургас и Варна, каза собственикът му Димитър Тадаръков.
По думите му централата няма нужда от друга вода от язовира, а още по-малко - непозволена. Къде е изтекла тогава неразрешената вода? От Варна отричат да са взели повече. Дори малко икономисали.
„След среща с МОСВ ни беше наложено два милиона кубика на месец. Ние сме потребили милион и 900 000 кубика“, обясни управителят на ВиК-Варна Веселин Русев.
От ВиК-Бургас обаче признават, че през ноември са взели близо 370 хиляди кубика вода от „Камчия“ над разрешеното. Реално „ВиК“ ЕАД град Бургас е надвишило лимита си с 367 942 куб. метра.
„С писмо с №К-238-24/22.11.2024г. сме поискали от министъра на околната среда и водите завишение на отпуснатия лимит с 0,400 млн. куб. м. Нямаме отговор“, заявяват в своя позиция от ВиК-Бургас.
От ВиК обясняват неспазения лимит с нуждите на хората в Бургас и района. За да има вода по домовете там трябват 400 000 кубика над разрешеното от язовира. А заради превишаването през ноември, „Басейнова дирекция“ ще глоби ВиК-Бургас.
За неразрешена вода държавният орган глобява държавния оператор вече трети път за годината, средно по 1500 лв. Същото нарушение за октомври са направили и ВиК-Варна.