237 мечки бродят из Родопите , всяка година става по някой сакатлък
Още няма и следа от животното, разкъсало ромката Васка край Белица

"Страх ни е да ходим до градините, до ливадите, за гъби. Мечките са навсякъде. Никой не смее да се прибира в тъмното”, казват в смолянското село Могилица. Почти всеки ден местните публикуват в социалните мрежи клипове и снимки на мечки с малки мечета в опасна близост до къщите и пътищата. Наскоро мечка се изпречила на пътя на две жени, които вървели пеша на погребение.
“Поискал съм съдействие от МОСВ, но няма никакъв отговор. Експертите препоръчват да се стреля по тях с гумени куршуми, да се плашат и така щели да избягат. Това са дилетантски съвети. Мечката запомня шума и болката и в бъдеще се насочва към подобен шум и ще напада. Смятам, че ако мечките не се приберат в парк, и в идните години ще плашат хората и ще обикалят наоколо. Нагоре в гората са големите мечоци - мъжкари. Майките се страхуват да се качат в по-висок пояс в планината, защото мъжкарите могат да убият малките им. Когато малките пораснат, ще живеят отново в селото, защото ще се свикнали”, обяснява Милко Кисьов, кмет на Могилица и на още 13 селца и махали в околностите.
Според Кисьов, който е и ловец, мечките около Могилица са седем. В селата около коритото на река Арда може да са двойно повече. Местни ловджии са захранили територии, които са далеч от селото, за да могат там мечките да си похапват и да не слизат между къщите за храна, но това не е дало очакваните резултати.
Постоянни проблеми с мечки има още в селата Буйново, Горна Арда, Арда, Давидково, Вишнево, Гълъбово, Дебеляново и много други. Заради надморската височина и по-топлия климат досега там не е имало щети от мечки.
Бърлогите на майките с малки обикновено са в непристъпни места, около горната граница на гората. През пролетта и началото на лятото вероятно заради недостатъчната естествена храна мечки слизат в районите на пасищата, нападайки овце, коне, дори говеда.
Тази година на територията на РДГ - Смолян, са нанесени 47 щети от кафява мечка върху домашни животни, пчелини и биотехнически съоръжения. Общата стойност на загубите е 39 450 лева.
Убиването на животните е вписано в Наказателно-процесуалния кодекс като криминално деяние с наказание до 5 години затвор и до 10 хил. лв. глоба. От началото на тази година министърът на земеделието е издал 2 разрешителни за отстрел на мечки в Родопите, които са валидни до края на годината. Става дума за две агресивни животни в района на Триград и Славейно. Те обаче досега не са убити.
Възрастни родопчани си спомнят, че до началото на 90-те години не е имало сериозни проблеми с мечки. В миналото са създавали легенди, приказки. В планината има направени места за наблюдения на мечки, музеи, места за фотолов. Най-голямото животно в българските гори е на почит.
През 2009 г. бе убит Никола Шиков от с. Кутела, а Галина Димитрова от Малка Арда бе разкъсана от мечка почти до смърт, после има само дребни инциденти.
Много екоорганизации обаче усвоиха милиони да опазят вида далеч от хората, обективно погледнато, без голям ефект. Дейността им бе основно в раздаване на брошури, плакати, организиране на семинари. Румъния например при подобен проблем спешно засади овес в дивечови ниви в местообитанията на мечките. Това ги задържа по-далеч от населените места и нападенията секнаха.
Вече десети ден няма следа от мечката, която нападна 33-годишната Васка в гората край Белица. Жената се възстанови от получените наранявания от зъбите и ноктите на животното, а мъжът ѝ продължава да ходи за гъби, за да изкарва препитанието на семейството.
“Сега обаче сме по-спокойни, защото там, където обикаляме, е пълно с горски. Казаха ни да се движим на групи и да вдигаме шум. Пеем на глас, подвикваме си един на друг”, обясниха жители на ромската махала в Белица, които се препитават от бране на гъби, билки и горски плодове.
Десетки горски служители всеки ден обикалят района, където стана инцидентът. Поставени са пет фотокапана, но те не са засекли животното. Прогонването става с вдигане на шум от силен говор, свирене с вувузели. Служителите предполагат, че мечката вече е високо в планината и няма да слезе в ниското, защото е усетила, че там има човешко присъствие.
Горските категорично отрекоха плъзналите слухове, че мечката е била убита още в деня на инцидента.