35 години от драматичния 14 декември: Петър Младенов искаше да извика танковете или Станко?

Режисьорът Евгений Михайлов се кълне, че президентът комунист щял да докара военна техника на площада, а синът на Луканов смята, че скандалната реплика е монтирана

Коментар
22:00 - 13 Декември 2024
10388
35 години от драматичния 14 декември: Петър Младенов искаше да извика танковете или Станко?

Точно преди 35 години - на 14 декември 1989 г. - месец след свалянето от власт на Тодор Живков - неговият наследник начело на държавата и на БКП Петър Младенов произнася реплика, която го катурва от постовете половин година по-късно. Твърди се, че той я е произнесъл по време на митинга на протестиращите пред Народното събрание, които настояват незабавно да бъде отменен член 1 от тогавашната Живкова Конституция. А той гласи: „Ръководната сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия". Самият Младенов се обръща към хората с мегафон в опит да ги успокои, но те бурно го освиркват.

Той си тръгва ядосан и влиза в сградата на парламента, произнасяйки скандалната фраза „Нека танковете да дойдат". Но дали наистина казва тази реплика, която смътно се чува на видеозапис, направен от режисьора и оператор Евгений Михайлов, който снима в драматичната вечер на 14 декември 1989 г.

И досега обаче няма категорични доказателства, че председателят на Държавния съвет и генерален секретар на БКП, сменил Живков на пленума на 10 ноември, е произнесъл точно тази фраза. 

Всичко започва с шествие на Независимото студентско дружество с искане за автономия на университетите. Спонтанно край Народното събрание се образува жива верига от близо 20 000 граждани. Исканията се увеличават - множеството се обявява на незабавното премахване на член 1 Конституцията. 

Макар че ден по-рано комунистите обещават да гласуват промяната, неочаквано конституционното решение се отменя в Народното събрание. Нито един политик от управляващата партия не дава разумно обяснение защо това се случва и логично се създава огромно напрежение сред обществото. Сините лидери призовават събралите се граждани да протестират мирно.

Председателят на Народното събрание Станко Тодоров се опитва да успокои протестиращите срещу член 1 от Конституцията

За да успокоят недоволните, от Народното събрание първо излизат председателят на парламента Станко Тодоров и депутатът от БКП Нешка Робева. Не успяват. Затова пред множеството се изправя наследникът на Тато – Петър Младенов заедно с няколко министри от правителството на Андрей Луканов и неколцина червени депутати.

„С този екстремизъм вие ще вкарате България в пропастта”, заявява Младенов по мегафона. Не му е осигурен мощен мегафон, а само кола с малка уредба. Думите на държавния глава са заглушени от постоянни и мощни освирквания "У-у-у-у-у." Афектиран, генералният секретар на ЦК на БКП се отказва да говори и си тръгва, плътно обграден от охраната си от УБО. 

Пред парадния вход на парламента Младенов спира, обръща се към придружаващите го, сред които е и министърът на отбраната армейски генерал Добри Джуров и изрича спорната реплика: „Най-добре танковете да дойдат”. „Той се спря пред входа на Народното събрание, на около един метър от мен, а всички камери бяха от другата страна. Точно в този момент, обръщайки се към министъра на отбраната Добри Джуров, афектирано произнесе: „Най-добре е танковете да дойдат”, разказва години по-късно Евгений Михайлов.

Петър Младенов оглява БКП и Държавния съвет след свалянето на Тодор Живков на пленума на 10 ноември 1989 г.


Записът с прословутата танкова реплика на генералния секретар и председател на Държавния съвет на Народна република България обаче излиза на бял свят половин година по-късно - по време на предизборната кампания през юни 1990 г. за първите демократични избори след 45 години тоталитаризъм, когато бе избрано 7-то Велико Народно събрание.

Евгений Михайлов предлага скандалният запис да бъде излъчен в предизборната хроника на СДС между първия и втория тур на изборите между 10 и 17 юни, спечелени за разочарование на младата опозиция от социалистите.

Веднага след излъчването му избухва страхотен скандал и започват масови протести с искания за оставка на Петър Младенов, който на 3 април 1990 г. е избран от Народното събрание за председател (президент) на републиката.

Наследникът на Тато категорично отрича да е произнасял подобна фраза, твърдейки, че кадрите и звукът са монтирани. Веднага започва разследване, а Евгений Михайлов е разпитван многократно. На 21 юни започналите междувременно стачка студенти настояват да бъде направена експертизата на записа. Именно тогава протестиращите създават Града на истината. 

Евгений Михайлов се кълне в децата си, че записът от "танковата касета" е автентичен


На 2 юли Евгени Михайлов се изправя пред студенти в зала 272 на Софийския университет и се заклева в децата си, че записът е автентичен. Призовава и Младенов да направи същото. Председателят на републиката не прави това. А студентите продължават да настояват с протести за оставката на комунистическия президент. В крайна сметка на 6 юли Петър Младенов подава оставка.

Според участници в драматичните събития от края на 89-та и началото на 90-те премиерът Андрей Луканов е знаел за записа още от самото начало. Освен това съветският гражданин Луканов, който активно участва в преврата срещу Живков, е бил информиран, че компрометиращата Младенов реплика ще бъде пусната от СДС в разгара на предизборната кампания и може да обърне вота през юни.

Нещо повече, източници на Lupa.bg твърдят, че Андрей Карлович умишлено е скрил истината от своите другари и най-вече от Петър Младенов и буквално го е принесъл като жертвен агнец на ядосаната опозиция. За да спаси и уреди себе си. Всъщност Луканов е министър-председател до декември 1990-та, когато е принуден да подаде оставка заради масови протести срещу правителството му.

Танковата реплика костваше политическата кариера на най-дългогодишния външен министър на България. След като подаде оставка на 6 юли 1990 г. Петър Младенов се оттегли от всички заемани постове и се пенсионира. Избягваше всякаква публичност. Почина 10 години по-късно – на 31 май 2000 г. и по разпореждане на тогавашния президент Петър Стоянов Младенов бе погребан с държавни почести като бивш държавен глава.

През 2014 г. бившият председател на БАН и на Народното събрание акад. Благовест Сендов, който в нощта на 14 декември 1989 г. се намира непосредствено до Петър Младенов, разкрива, че истинската реплика на президента е била: „Какво искат тези? Танковете ли да дойдат?”.

Други пък, които изследват касетата със записа твърдят, че точните думи били: „По-добре Станко да дойде”. Става дума за тогавашния парламентарен шеф Станко Тодоров. Трети внасят друг нюанс - че репликата е била "По-добре ли е танковете да дойдат?"

Тогавашният началник на Генералния щаб на БНА и първи заместник-министър на народната отбрана ген. Атанас Семерджиев твърдеше приживе, че вечерта на 14 декември 1989 г. е получил два пъти заповед от министъра на отбраната ген. Добри Джуров танковата бригада в Горна баня да бъде приведена в повишена готовност. И двата пъти обаче Семерджиев отказал да се подчини. 

Началникът на Генщаба ген. Атанас Семерджиев отказва на военния министър ген. Добри Джуров да приведе в повишена готовност танковата бригада в Горна баня по време на събитията от 14 декември


"Спомням си митинга на 14 декември 1989 г. на опозицията с искане да отпадне чл. 1 на Конституцията за ръководна роля на БКП. Тогава бяха издигнати лозунги "БКП на съд", "Мафия" и т. н. Площадът пред Народното събрание бе пълен. Напрежението бе много голямо. Дори вътре в сградата се чуваха заканите и заклинанията. Тъй като отвън емоциите ескалираха, напуснах Народното събрание и отидох в Министерство на отбраната.

Бях вече в Генералния щаб и Добри Джуров два пъти ми звъня по телефона. По това време той беше в сградата на парламента и ми нареди да приведа танковата бригада в повишена готовност. Докато говорихме, чувах в слушалката как си разменяше реплики с други хора. Той ми заповяда да направя това. Искам изрично да отбележа - в повишена, а не в бойна готовност, защото разликата е голяма и се правят спекулации", разказваше приживе ген. Семерджиев.

"Ние и друг път сме привеждали войските, не само танковата бригада, в такава готовност. Обикновено преди Нова година винаги се повишава бойната готовност на много части в страната. Така че да изпълня командата на Добри Джуров, не означаваше, че танкистите от Горна баня незабавно ще тръгнат към пл. "Народно събрание". Аз възразих на Джуров, че не трябва да правим такива стъпки," обясняваше началникът на Генщаба, който по-късно бе избран за вицепрезидент на Желю Желев.

След излъчването на записа по телевизията Главно следствено управление, начело с началника му генерал-майор Леонид Кацамунски и заместника му Коста Богацевски, започва разследване, което се води от Бойко Рашков - настоящ депутат от ПП-ДБ и бивш вътрешен министър. Сформирана е експертна комисия от звукорежисьори, режисьори, оператори, специалисти по жестомимичен превод, която след дълги изследвания решава, че Младенов е изрекъл прословутата фраза.

Съществуват обаче и свидетелства, че „танковата касета” е изнасяна от България и е манипулирана в американска лаборатория в Полша, думите в нея са технически коригирани и е невъзможно да се чуят при толкова силен звук на фона, на който е направен записът. Освен това така и не става категорично ясно какво точно изследват експертите – оригиналната касета на Евгений Михайлов или копието на записа, излъчен по БНТ в предизборната хроника на СДС.

"Петър Младенов научи за репликата за танковете от телевизията. Според мен това е монтаж или е извадена от контекста. Цялостната му политика показва, че едва ли е искал да дойдат танковете", заяви преди години Карло Луканов – синът на покойния премиер Андрей Луканов по време на представянето на книгата за Петър Младенов "Цялата истина".

„Ако го е искал като президент, танковете щяха да дойдат. Самият факт, че не е използвана сила срещу митинга, е потвърждение”, добави Луканов-младши, коментирайки скандала от зората на прехода у нас с кадрите, заснети от режисьора Евгений Михайлов.