56 са новите случаи на COVID-19 у нас
Ново огнище на коронавируса е лумнало от ТЕЦ "Бобов дол"
56 са новите случаи на коронавирусни носители, установени у нас в последното денонощие, като от тях 14 са настанени в болници, съобщи на редовния брифинг началникът на Националния оперативен щаб ген. проф. Венцислав Мутафчийски.
1290 е общият брой на заразените у нас, като 1030 от тях са активни. В София са 22 новите случаи, от които двама са хоспитализирани, в Кюстендилско има ново огнище - като 12 са от региона на Дупница. Там са засегнати село Ресилово и село Сепарево, като и двете населени места са свързани с ТЕЦ "Бобов дол". По думите на Мутафчийски, откритите там случаи са плод на по-задълбочени изследвания, като похвали местното РЗИ, което е открило огнището от 1 заразен. Повечето от новите случаи там са безсимптомни.
Във Видин има нови петима заразени, но сред тях няма медици.
В Паничерево има нов случай. В Дупница са установени две деца на 5 и 7 години, във Видин - едно момиче на 5. И трите деца са у дома.
Трима нови представители на медицинския персонал са заразени в страната. Петима нови българи са излекувани за денонощието.
Един мъж на 81 години във ВМА е починал, като той е бил с редица придружаващи заболявания, сред които и сърдечна недостатъчност.
292 са настанени в болница общо, от които 37 са в реанимациите.
Ген. Мутафчийски коментира, че евентуалното отваряне на училищата, като детайл от разхлабване на мерките, у нас не се коментира засега, но ако все пак се случи, то ще засегне по-големите ученици предвид по-голямата им осъзнатост за опасността, спазването на лична хигиена и социална дистанция. "Трябва да има единност в разбирането на обществото дали може да се плати цената на евентуалното разхлабване на мерките", добави той, но се застрахова, че всичко това е политическо решение.
Многократно попитан за отпадане на извънредното положение, ген. Мутафчийски напомни, че това също ще бъде решение на кабинета, а не на НОЩ. А държавният главен инспектор доц. Ангел Кунчев се намеси, като уточни, че дори това да се случи, то здравните мерки непременно ще остане.
"Светът не може и не трябва да спира. Най-вероятно ще се наложи да живеем с този вирус дълго време. Виждате, че има тенденция - това, което не беше ограничавано досега (като загубиха работата си хората предимно в обслужващия сектор), ще се наложи затваряне на заводи заради колективите. Вниманието на здравните власти трябва да бъде много изострено за потушаване на такива огнища и това ще бъде бъдещето", прогнозира началникът на ВМА.
Шефът на столичното РЗИ разкри, че след всички тестове в ромските квартали на София, са ограничени максимално семейните огнища на COVID-19. "Обнадеждаващи са резултатите, които получаваме", каза той.
От днес НОЩ препоръчва на Министерството на здравеопазването да назначи срезово проучване в Пловдив, за представителност на напълно случаен принцип. "Ще го направим в рамките на следващата седмица, като ще обхване между 500 и 1000 души. Подозирам, че ще срещнем между 2 и 6% преболедували коронавирусната инфекция, както е навсякъде в среднозасегнатите региони досега", каза доц. Кунчев. Пловдив е бил избран и заради разположението си, и заради добрата болнична система. Причината не е ромския квартал "Столипиново", уточни държавният здравен инспектор.
50% от леглата, определени за лечението на COVID-19 пациенти, в София се изчерпват, а във Видин се изчерпва медицинският капацитет. "Проблемите са комплексни и не може да се разсъждава в една посока. Това различава и държавите по света - какъв здравен удар може да понесе всяка", коментира проф. Мутафчийски.
Той сравни нашите данни с тези на Гърция, която е отчела само 16 нови случая за последните 24 часа, "но знаете как изкараха Великден там и как - тук, у нас", добави началникът на НОЩ.