60 сигнала срещу ГЕРБ до Мая Манолова

Актуални новини
18:33 - 04 Август 2021
3848
60 сигнала срещу ГЕРБ до Мая Манолова

Временната комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет през последните 5 години при управлението на ГЕРБ получила над 60 сигнала от граждани.

Това съобщи по време на днешното заседание на комисията председателят й Мая Манолова. Тя уточни, че това е общият брой на сигналите до понеделник.

Първият сигнал, който комисията разгледа, е внесен от журналиста Димитър Стоянов и касае дейността на ТЕЦ-овете на бизнесмена Христо Ковачки и ощетяването на фиска с 30 млн. eвро заради недекларирани емисии въглероден диоксид. При представянето на сигнала Стоянов посочи, че данните, предоставени от него, представляват част от международно журналистическото разследване.

Проблемът за нас е, че органът, който верифицира данните на оператора за отделените количества въглероден диоксид, е свързан с издателя на данните, коментира журналистът, визирайки тецовете Брикел и Бобов дол.

В хода на заседанието министърът на околната среда и водите в служебното правителство Асен Личев посочи, че замърсяването и мониторингът на източниците на замърсяване на въздуха нямат нищо общо с емисиите парникови газове.

Министър Личев подчерта, че би било добре да се обмисли задължението за собствен мониторинг на операторите на емисиите.

Той обясни, че големият проблем е че топлофикациите продължават да не могат да ползват средства, за подобрение на инсталациите си от внасяните от държавното предприятие ПУДОС във фонда за сигурност на енергийната система близо 900 млн. лв.

Росица Карамфилова, директор на Изпълнителна агенция "Околна среда" заяви, че всички съждения, свързани със спестяването на емисии и оттам за щети за фиска, се базират на предположения.

Тя обърна внимание, че проверките на годишните доклади на емисиите за парниковите газове на национално ниво, се осъществяват така, както е в целия ЕС.

Операторите са задължени да правят собствени изследвания, посочи Карамфилова по повод твърденията, че операторите сами извършвали тази проверка. Боряна Каменова - директор на дирекция ПИК - "Политика по изменение на климата", обясни, че търговията с квоти е регулиран пазар и всяка година септември се публикува тръжен календар за следващата година с количествата квоти, които всяка държава предлага.

По думите й е трудно да се твърди, че някой борсов инвестиционен посредник е купил от България квоти, след като може да ги е закупил от Германия. "Всяка една инсталация си купува квотите на свободен пазар. Ние сме част от общоевропейска платформа", коментира експертът. По думите й не може да се твърди, че фискът е ощетен, тъй като търговията с квоти е регулиран пазар.

Ирена Борисова, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация", обясни, че всяко юридическо лице или едноличен търговец може да кандидатства за акредитация. Тя посочи, че разполагат с три акредитирани верификационни органа и че при съмнение за неверни данни от тяхна страна могат само да сезират компетентните разследващи органи.