Абдулах Бююк върнат на Турция заради нередовни документи

Бизнесменът е задържан е през 2016-а при рутинна проверка

Новини
22:15 - 15 Септември 2020
3288
Абдулах Бююк върнат на Турция заради нередовни документи

Четири години след принудителното предаване на бизнесмена Абдулах Бююк на турските власти случаят отново бе изровен и разнищен от медиите.

Преди два дни германското списание “Шпигел” публикува статия, в която се твърди, че бившият главен прокурор Сотир Цацаров и премиерът Бойко Борисов са нарушили закона и са работили съвместно с турското посолство за експулсирането на бизнесмена, сочен за близък до организациятта на Фетхулах Гюлен - ФЕТО.

Последва светкавична реакция на Сотир Цацаров, че не е нарушил закона. Предаването е станало в изпълнение на заповед, “издадена като принудителна административна мярка от МВР.” Вътрешното ведомство потвърди думите му и отново представи хронологията на събитията от август 2016 г.

Бившият главен прокурор припомни и казаното от тогавашния министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, че причината за предаването на Бююк е “липсата на валидни документи” и че той “е влязъл в България с невалидни документи”. Същото се потвърждава и от съобщението на МВР.

Всъщност случаят “Бююк” бе широко коментиран още през август и септември 2016 г. Детайлно бяха изяснени обстоятелствата около неговото предаване. Правозащитни организации и политици и тогава атакуваха българските власти, че не са дали възможност да се защитят правата на турски гражданин, противник на Ердоган.

Бизнесменът, който в нашите медии се среща като Бююк, но и като Абдула Буюк, е роден на 26 юли 1973 г. в град Корган.

Той бяга в България през зимата на 2016 г. Причината - проблемите в родината му, които започнали в края на 2014 г. Тогава привържениците на Гюлен от ФЕТО са нарочени за вътрешни врагове от турския президент Ердоган и обявени за терористи.

Всъщност дотогава Бююк е един от най-големите играчи в онлайн бизнеса на Турция. Неговата фирма “Исим Тесджил” обслужвала над 400 000 фирми и граждани. Това го твърди самият той. През 2015 г. турските спецчасти нахлуват в офиса на “Исим Тесджил” в Истанбул. Там залавят Бююк и няколко други бизнесмени.

Версията на Турция е, че са се събрали, за да даряват пари на организацията на Гюлен. Според Бююк била нормална бизнес среща. След акцията срещу бизнесмена е заведено дело. Пускат го под гаранция и той бяга в България.

След изчезването му турските служби започват да го издирват, тъй като според тях бил касиер на ФЕТО. В началото на 2016 г. вече знаят къде е и подават искане до българските власти за екстрадирането му.

То обаче е отхвърлено от Софийския градски съд през март 2016 г. Според съда в искането не се съдържат доказателства, че ФЕТО е терористична организация.

Решението на СГС е потвърдено от Софийския апелативен съд.

През април 2016 г. Бююк регистрира фирма с име “Исим Тесджил” и у нас.

“Впоследствие след опита за преврат в Турция по искане на посланика на тази страна у нас е проведена моя среща с него в Съдебната палата. В хода на разговора съм поддържал категоричната позиция, че ново искане на турската страна за екстрадиция на Абдула Буюк със същите основания е недопустимо. Отклонено е предложението за посещение в София на турски магистрати, с които случаят “Буюк”. Това обясни Цацаров в изявлението си в понеделник.

Още през зимата на 2016 г. Бююк подава молба за предоставяне на убежище. Тя е разгледана на 24 февруари 2016 г. от Комисията по предоставяне на убежище, която подпомага работата на вицепрезидента. По онова време вицепрезидент е Маргарита Попова. Членовете ѝ поискали становище от ДАНС.

Статутът на политически емигрант му е отказан на 27 юли. Мотивът е, че няма основание за даване на политическо убежище.

“След като остана в България, той е направил няколко стъпки. Тези усилия са изключително непълни, некомпетентни и недостатъчни”, обясни още през 2016 г. адвокат Марин Марковски. Той и Димитър Марковски представляват турчина по делото за екстрадиция. После обаче пътищата им се разделят.

Според адвоката той е трябвало да подаде молба към Държавната агенция за бежанците.

“С пускането на такава молба започва една процедура, която му гарантира престой в България. Той обаче такава молба не е подавал, което е най-неприятната последица за Бююк”, казва Марковски.

През август 2016 г. турчинът е задържан от автопатрул при рутинна проверка в района на кв. “Младост”. Полицаите спират колата, в която пътувал. Той няма валиден документ. Затова незабавно стартирала процедура по принудителното му отвеждане.

На 9 август шефът на дирекция “Миграция” в МВР издава заповед за принудителното извеждане на Бююк. В МВР идва и писмо от администрацията на президента, че му е отказано убежище.

На 10 август заповедта е изпълнена и Бююк е предадан на турските власти на ГКПП Капъкуле.