АЛАРМА: Не, електронните цигари изобщо не са по-малко вредни. Напротив!

Депутатът от ДБ д-р Александър Симидчиев осветли мащабно проучване, доказващо огромната вреда от вейповете

Здраве
12:30 - 24 Юни 2026
2044
АЛАРМА: Не, електронните цигари изобщо не са по-малко вредни. Напротив!

Не, пушенето на електронни цигари, вейпове и подобни заместители на конвенционалните папироси не води до по-нисък риск от развитието на емфизем и рак на белия дроб. Напротив. Първото мащабно клинично проучване за рисковете от развитието на тежки белодробни проблеми, вследствие пафкане на заместители, в сравнение просто със спиране на отвратителния навик, вече е факт. А първи го огласи пуломологът и депутат от ДБ д-р Александър Симидчиев.

"Митът за "по-безопасните вейп-ове" току-що бе срутен.

Индустрията, която ни продаваше цигари цял век, днес ни продава електронни цигари и вейпове под маската на "намаляване на вредата". Ново мащабно проучване, публикувано в Nature Medicine, обаче сочи друго.

След анализ на данните на 4,5 милиона души, учените стигат до категорично заключение: Пушачите, които преминават към електронни цигари, са застрашени от по-висок риск от рак на белия дроб, отколкото онези, които просто спират да пушат.

Вейповете и електронните цигари НЕ СА отказване от тютюнопушенето.

Няма значение дали става дума за цигари, вейпове или паучове – химикалите и начинът на доставка се променя, но зависимостта остава същата. Единственият изход от тази епидемия е пълното спиране на самотровенето.

Изследването е изключително важно – оставям линк към него в коментарите.
Споделете текста, за да стигне до повече хора, които в момента вярват, че вейпът е "по-безопасен", предупреждава изтъкнатият медик. И публикува откъс от изследването: