Албания е домакин на 15-ата световна среща на българските медии
Темата тази година е "Медии и национални приоритети"
В Тирана днес започва 15-ата световна среща на българските медии, организирана от БТА. Основни партньори са Албанската телеграфна агенция и Албанската национална телевизия.
Темата тази година е "Медии и национални приоритети".
Официалното отриване на форума ще се състои в концертната зала към православната катедрала "Възкресение Христово". Там ще бъде поднесен и специален музикален поздрав от българската общност в Албания.
Същият ден е прожекцията на филма "Купете си надежда" (реж. Галина Кралева) - за българската художничка от албански произход Лика Янко.
Работната част на срещата е разделена на панели - "Националните приоритети на България и как се променяха през трите десетилетия на прехода?", "Медии и политика - влияние на медиите върху политическия избор". В неделя, 24 ноември, темите са "Туризмът - стратегии на привличане", "Право на информация: Трансформации на медийните бизнесмодели след бума на безплатно съдържание" и "Медии и култура: Загиват ли културните формати?". В дискусиите ще участват журналисти, писатели, учени, общественици, артисти, народни представители и експерти от цял свят.
Ще бъде връчена и традиционната вече награда "За принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина". Неин инициатор е Националният дарителски фонд "13 века България".
След закриването на 15-ото издание на срещата от генералния директор на БТА Максим Минчев, гостите и участниците ще бъдат поздравени от джаз-формацията "София-Тирана". Това са Теодосий Спасов (България) - кавал, и Дритан Хекурани (Албания) - бас китара.
"Този формат се оказа устойчив във времето и с всяка измината година не помръква като съдържание, а напротив - става все по-богат", коментира Максим Минчев.
По повод домакинството на Албания, генералният директор на БТА припомня, че от две години в страната има официално признато българско малцинство. Според различни данни то наброява между 60 000 и 170 000 човека.
Разликата е голяма, защото в това число има представители на най-старата диаспора от 12-13-14-и век. Българи днес има в Драч /Дуръс/, Мала Преспа, Голо Бърдо, в град Елбасан живеят 12 000 българи, в Тирана - 4000, в Дуръс - над 3000.
Досега световни срещи на българските медии са организирани в София, Чикаго, Рим, Мадрид, Варна и Бургас, Виена, Амстердам, Букурещ, Пловдив и Велико Търново, Босилеград и Цариброд, Атина, Прага, Кишинев и Скопие.