Аморим избра "червените дяволи" пред "Анфийлд Роуд" и "Етихад" (част II)

Как би изглеждал съставът на Ман Юнайтед, ако всички са здрави?

Спорт
18:22 - 02 Ноември 2024
6717
Аморим избра "червените дяволи" пред "Анфийлд Роуд" и "Етихад" (част II)

Аморим остана верен на формацията 3-4-3 (3-4-2-1), базирана на владеене на топката, като от време на време пускаше двама централни нападатели. Тази непоколебима вярност към определена формация му е лепнала етикета на догматичен треньор.

3-4-3 с агресивна преса

Някои дорни твърдят, че настояването му за "тройка" в отбрана е един от факторите, които може би са му коствали работата в Ливърпул през лятото, но тактическата му концепция е добре трениран, колективен подход, породен от часове щателна работа на тренировъчния терен. Може би има място за индивидуализъм, но преди всичко той очаква от играчите си тактическа дисциплина и лоялност.

Защита: Аморим иска от тримата си централни защитници и вратаря да се чувстват комфортно с топката, за да започнат атаки, тъй като кани съперника да пресира високо, за да отвори пространство в средата на терена.

Полузащита: Той предпочита балансирана двойка, която е по-скоро предпазлива в позиционно отношение, отколкото нетърпелива, тип "box-to-box", въпреки че половината от дуото има свободата да навлиза дълбоко в наказателното поле.

Атака: Аморим е известен с това, че поставя крила като флангови защитници, като пример за това е появата на 17-годишния Джовани Кенада през този сезон. В предни позиции той предпочита нещо подобно на "дублиран №10", който се прибира зад централния нападател, за да предлага комбинации с атакуващите си крила. Ключът обаче е да се създаде движение и пространство около този нападател, който е склонен да действа много по-централно.

Някои критици могат да посочат, че се разчита прекалено много на головете на един играч - шведският национал Виктор Гьокереш е отбелязал 41 гола в 42 мача в лигата, откакто се присъедини към Спортинг през 2023 г., но старши треньорът е получил двойни резултати и от по-плаващи нападатели като Педро Гонсалвеш, Франсиско Тринкао и Пабло Сарабия.

Извън притежанието: Аморим превърна Спортинг в най-агресивния отбор в Португалия, който не владее топката. С разнообразни структури за пресиране и капани клубът бързо се пренастройва в дефанзивен режим след загуба на кълбото чрез добре отработени схеми, които се редуват в зависимост от позицията на топката. При сценарии, когато е необходим по-малко енергичен подход, тимът обикновено се връща към нисък блок 5-2-3, където петима играчи са готови да атакуват, след като топката бъде възстановена.

Как може да се подреди състава на Манчестър Юнайтед, ако всички са здрави? Всъщност подходящ ли е Аморим за "червените дяволи"?

Макар че неведнъж е доказвано, че привличането на нов мениджър не дава никакви гаранции, има много признаци, които сочат, че това е изключително интригуващо назначение за клуб в драматичен упадък.

Най-очевидната тема е дали формацията 3-4-3 на Аморим е незабавното средство за постигане на краткосрочни резултати за Ман Юнайтед. Макар че може да се окаже, че му липсват играещи с топка централни защитници (макар че възстановяването на 18-годишния Лени Йоро, който се очаква да се завърне около 24 ноември, би трябвало да помогне), картината не е твърде мрачна с Матайс де Лихт, Лисандро Мартинес, Виктор Линдельоф, Хари Магуайър и Джони Евънс.

Звездите на Юнайтед, които могат да пострадат най-много, са класическите крила Алехандро Гарначо и Амад Диало. Но Аморим и преди е използвал подобни играчи с голям ефект и с подобрената си работоспособност и желание да следят назад, ролята на флангови защитници може да им свърши работа или да бъдат преместени вътре. Междувременно такива като Диого Далот, Люк Шоу и Нусаир Мазрауи могат да се развиват добре на по-напреднала позиция на флангови защитник.

Друг е въпросът дали Аморим ще успее да "вкара" 15-20 гола чрез централните нападатели на Манчестър Юнайтед (Джошуа Зиркзее, Маркъс Рашфорд и Расмус Хьойлунд), но той трябва да приложи по-структурирани модели на атака от досегашните, и да ги научи как колективно да разбиват ниски блокове. Макар че плаващите му двойни роли с №10 могат да подхождат на такива като Фернандеш, Мейсън Маунт и Кристиан Ериксен, а Мануел Угарте и Коби Мейно да са опорни точки в средата на терена зад тях.

Освен това, може ли португалецът с такова позитивно мислене да помогне да се извлече най-доброто от борещите се за оцеляване Каземиро и Антони? Първият би могъл да работи добре в двойния пивот, вторият може да е по-продуктивен като "фалшив №10", но това може да е пресилено.

Може би най-непосредственото предизвикателство е да се внесе позитивизъм и нова енергия в клуба, който от десетилетие е постоянна строителна площадка.

Въпреки че феновете на Юнайтед се оказаха изключително търпеливи, Аморим ще знае, че приказките за преходни периоди, солидна работа на ниво академия, изграждане на култура и доверие в процеса няма да са достатъчни. Новият мениджър притежава някои изключителни умения и това трябва да им даде известна надежда за бъдещето.

Защо Аморим не се озова в Барса или Ливърпул?

Интересът на Ливърпул към Аморим по време на търсенето на наследник на Юрген Клоп през миналия сезон се засили след съобщението на Чаби Алонсо, че ще остане в шампиона на Бундеслигата Байер Леверкузен през този сезон. След като Алонсо отпадна от надпреварата, Ливърпул насочи вниманието си към Аморим и Арне Слот, който тогава беше начело на Фейенорд.

Философията 3-4-3 на Аморим не беше счетена за спирачка за сделката от йерархията на Ливърпул, която беше впечатлена от 39-годишния специалист по време на дискусиите, но източници, близки до преговорите, заявиха, че близката надпревара между Аморим и Слот е била решена в полза на нидерландеца, когато мърсисайдци са разбрали, че португалецът оценява възможностите на други клубове.

Източници от клуба заявиха, че публичният флирт на Аморим с Уест Хем, когато той отлетя за Лондон, за да разговаря с клуба, е бил възприет от "Анфийлд Роуд" като игра, целяща да окаже натиск върху тях да ускорят сделката и да се съгласят на структура на заплащането, надхвърляща предвидената в бюджета им. Вследствие на това Ливърпул се насочи към наемането на Слот.

В края на сезон 2023/24 Барселона също имаше Аморим в списъка си със заместници на Шави, но комбинацията от освобождаващата му клауза в Спортинг и потенциалните разходи за прекрояване на състава на клуба според тактическия подход на ибериеца накара каталунците да наемат бившия треньор на Байерн Мюнхен и Германия Ханзи Флик.

И въпреки че Аморим проведе лични разговори с Уест Хем, които планираха да се разделят с Дейвид Мойс, треньорът бързо даде да се разбере, че няма да се премести на лондонския стадион, а вместо това заяви, че ще остане в Спортинг поне още един сезон.

Бил ли е някога Аморим в полезрението на "гражданите" като заместник на Гуардиола?

Няколко седмици по-рано Манчестър Сити обяви името на новия си спортен директор. Уго Виана ще заеме поста на Чики Бегиристайн след края на сезона.

Общото в рокадите при клубовете от Манчестър е, че привличат архитектите на успехите от последните сезони в Спортинг Лисабон.

Клуб, който очевидно има с какво да се гордее, щом най-богатите поглеждат към неговите кадри. Говорим за хора, които явно правят впечатление със стратегическите решения през последните сезони.

Двамата са почти връстници. Директорът Виана е роден през 1983-а, а треньорът Аморим е с две лета по-млад. Началникът е рожба на Спортинг, но има и добра международна кариера в Англия и Испания, където носи екипите на Нюкасъл и Валенсия.

Рубен Аморин е с по-скромна футболна кариера и тя е свързана предимно с Бенфика и Брага, а не със Спортинг Лисабон.

През изминалата седмица Манчестър Сити потвърди, че Аморим не е бил набелязан за заместник на Пеп Гуардиола, като посочи тактическия подход на треньора като една от съществените причини за липсата на интерес. Освен това, което е може би по-важно, Гуардиола все още е начело и клубът се надява да удължи престоя му и след изтичането на договора му през следващото лято.

В крайна сметка връзката на Аморим със Сити се корени в наемането на Уго Виана от шампионите на Висшата лига като заместник на Чики Бегиристайн, който ще се оттегли от поста си на футболен директор на "Етихад" в края на този сезон. Виана, който прекара четири години в Англия като нападател на Нюкасъл в периода 2002-2006 г., е футболен директор на Спортинг от 2018 г., а през 2020-а нае Аморим от Брага.

41-годишният Виана има заслуга и за развитието на високо ценената скаутска мрежа на Спортинг, благодарение на която те подписаха и развиха играчи като Гьокереш, Жоао Палиня, Матеуш Нунеш и Угарте, който подписа за Юнайтед това лято, година след като напусна Спортинг в посока Пари Сен Жермен.

Въпреки близката си връзка с Виана, Аморим избра да направи следващата си стъпка в червената половина на Манчестър. С Юнайтед.

Спортинг Лисабон се "излекува", сега е ред на Манчестър Юнайтед. Колкото до Сити, те са в крепко здраве, което може да се наруши, ако Гуардиола реши да си тръгне. В Манчестър ще бъде интересно, а главните роли са отредени за двама от Португалия.

Фернандеш за него

Капитанът на Ман Юнайтед Бруно Фернандеш през октомври 2024-а: "Откакто Аморим пристигна в Спортинг, те се превърнаха в един от отборите, които играят по-добър и постоянен футбол. Мисля, че подписите бяха правилни и те се намират в много добър момент. Миналата година спечелиха, а този сезон започнаха да водят в класирането. Това е много добре подготвен тим.

Що се отнася до г-н Аморим, няколко пъти говорих за него и казах, че в този момент е добре подготвен, защото не е лесно да се печелят титли със Спортинг. Отборът беше почти 20 години без да печели трофеи. Г-н Аморим дойде и спечели два и това доказва, че работата му е била добра. Сега, дали ще успее да направи същото в Англия? Никога няма да разберем, докато не стигне там, но съм сигурен, че качествата на г-н Аморим са налице в очите на всички".