Асен Василев: Спокойно, украинските бежанци товарят с нищожни суми българите
56 млн. лева струва нощувката в хотелите, голяма част са възстановени с европари
Отчет на разходите, направени по издръжката на украинските бежанци у нас през 2023 г. направи финансовият министър Асен Василев на днешния парламентарен контрол.
"Голяма част от разходите, са възстановени от програми на ЕС. Натоварването върху българските данъкоплатци е минимално", успокои финансовият министър. Той добави, че повечето от бежанците от Украйна вече били интегрирани на пазара на труда и вече плащат осигуровки и др. неща като всички български граждани.
За хотелите, в които са настанени украинци са отишли 56,2 млн. лв. 37,6 млн. са за 2022 г., но са изплатени през следващата година. За социални разходи от МТСП са дали 1,5 млн. лв.
За времена подкрепа за интеграция на пазара на труда за хората, започнали работа тук общата помощ е 6,8 млн. лв. Това са помощи за работодатели при наемане на нови лица.
Отпускани са и по 100 лв. ваучери за храна - за приоритетни нужди на деца и техните родители. Това е струвало на бюджета 3,9 млн. лв.
Още 4,7 млн. са преведени по бюджета на НЗОК за медицински услуги - по същия ред, който се прилага за студенти пенсионери и деца, които не подлежат на социално осигуряване.
Първанов изтъкна, че през 2022 г. предшественикът на Василев е отчел за 10 месеца 840 мнл. лв. разходи за интеграция на украински бежанци у нас. "Това е 10 пъти повече от това, което давате за 12 месеца. Може би е покривано нещо...", заподозря депутатът. Той добави, че финансовият министър не може да засече друг разход - неплащането на градския транспорт. "Не е ясно коя община колко разходи прави. Има и други пера, които трудно може да се засекат и след време да избухнат като мина", предупреди депутатът. Според него ученици и възрастни, казващи фраза на руски били подминавани от проверяващите в столичния транспорт.
Асен Василев пък му напомни, че транспортните услуги са си общинска политика и всяко населено място решава как да процедира. Той призна, че за 2022 г. наистина е имало по-високи разходи - имало много бежанци, заплащането към хотелите било 40 лв, но средствата отишли за хотелския бизнес, а не директно към украинците.
"239 млн. са, а не 800, като от тях са покрити от ЕК 138 млн. Разходите за българския бюджет през 2022 г. са били около 100 млн.", контрира финансовият министър.