Австралия произвежда крилати ракети с Норвегия
Австралия заяви, че ще произвежда съвместни военноморски ударни ракети с голям обсег и съвместни ударни ракети (Joint Strike Missile) с норвежкият производител Kongsberg defense, предава "Ройтерс".
Министърът на отбранителната промишленост Пат Конрой каза, че австралийското правителство ще допринесе с 850 милиона австралийски долара (574 милиона долара) за създаване на производствена база в района на летище Нюкасъл по-късно тази година, като производството ще започне през 2027 г.
Противокорабните крилати ракети ще бъдат използвани от австралийските отбранителни сили. Това ще бъде едно от само двете съоръжения в света, способни да произвеждат подобни ракети, и единственият обект извън Конгсберг, Норвегия.
Австралия заяви, че ще ракетите ще засилят способността на австралийските отбранителни сили за прецизни удари на далечни разстояния, на фона на нарастващото напрежение в Индо-Тихоокеанския регион.
"Има огромно глобално търсене и ограничения във веригата за доставки по целия свят. Така че не само е конкурентно по отношение на разходите да се строят тук, това всъщност ще достави ракетите по-бързо, отколкото ако разчитаме на производствена линия в чужбина", каза Конрой на пресконференция в Нюкасъл. "Има огромни възможности за износ и на тези ракети.
Морските ударни ракети се използват от американските морски пехотинци за оборудване на наземни камиони за противокорабни способности, каза Конрой.
"Ние ще имаме капацитет не само да поддържаме и обновяваме нашите ракети; потенциално можем да направим това за силите на Съединените щати, които може да са разположени в Индо-Тихия океан", каза той.
Около 2000 американски морски пехотинци имат ротационно присъствие в Северна Австралия за шест месеца в годината.
Joint Strike Missile е единствената ударна ракета, която може да се носи от изтребителя F-35.
Австралия има две ескадрили стелт изтребители F-35, базирани в Уилямтаун близо до Нюкасъл и в базата Тиндал на RAAF в Северна Австралия, която се модернизира от Съединените щати, за да приеме и американски бомбардировачи.
Австралия също разработва хиперзвукова ракета и ще започне съвместно производство на управляеми ракети със САЩ през следващата година.