България напредва в замяната на цигарите с бездимни алтернативи

Възможно е да сме сред първите държави в Европа, елиминирали пушенето след 10-15 години

Новини
15:07 - 16 Декември 2022
1756
България напредва в замяната на цигарите с бездимни алтернативи

България е сред страните, които напредват бързо в замяната на цигарите с алтернативите с намалена вреда, а българите са отворени към иновациите в тютюна и никотина.

Заключенията са на Томазо Ди Джовани, вицепрезидент „Международни комуникации“ на Филип Морис Интернешънъл, който се срещна с български журналисти по повод 5 години IQOS в България.

„Близо 10% от българските пушачи вече са преминали на продукт, който е по-добър избор за тях от цигарите. Според мен това е забележителен успех“,

обясни комуникационният експерт, който в последните години работи усилено по създаването на разбиране за трансформацията на тютюневата компания.

Визията за бъдеще без дим на Филип Морис Интернешънъл вече е широко разпространена на близо 70 пазара в света, а целта е до 2025 г. те да станат 100, потребителите на бездимни алтернативи да са над 40 милиона и по този начин пушенето да стане отживелица. По отношение на бързината на разпространение на новите продукти, страната ни се намира по средата, сочат данните на компанията.

„В България иновациите се приемат добре, и резултатите досега са наистина забележителни, но темпът е малко по-бавен в сравнение с други държави.

Например в Рим, моят роден град, 25% или една четвърт от пушачите вече са преминали на бездимните ни алтернативи. В Атина ситуацията е горе-долу същата. В някои държави като Япония и Обединеното кралство, една трета от пушачите вече са преминали на бездимни алтернативи“, сподели Ди Джовани.

Именно в Япония е най-голям броят на отказали се пушачи с  помощта на по-малко вредни алтернативи.

Една трета от японците, употребяващи цигари, са преминали на устройства с нагряване, а резултатите от това не закъсняха

и по отношение на здравната статистика, стана ясно по време на презентацията на Ди Джовани. Миналата година проучване в страната показа драстично намаление на хоспитализациите от заболявания, свързани с тютюнопушенето, откакто бездимните алтернативи са на пазара и масово замениха цигарите. 

Пълната замяна на цигарите с алтернативи с намалена вреда ще настъпи по различно време в отделните държави. По-бързият темп на промяната зависи от обществените политики и представителите на здравната общност, които също могат да изиграят своята роля, казва още директорът „Международни комуникации“ на Филип Морис Интернешънъл. Според него в държави като Япония и други, които подкрепят намаляването на вредата, след 10-15 години цигарите могат да бъдат спомен от миналото. България също има шанс да се нареди в позитивната статистика.

„Промяната от 10% само за няколко години в България всъщност е фантастичен резултат, но може да се направи и повече, ако всички подпомагаме този процес.

България е пионер по отношение на въвеждането на прогресивно законодателство и иновациите в никотина и тютюна се приемат добре. Ако бъдат положени още малко усилия и има обществена подкрепа, страната може да стане една от първите в Европа, в които цигарите ще бъдат заменени от по-малко вредни алтернативи. Това е напълно възможно да се случи в България“, отбелязва Томазо Ди Джовани.