„Парижки нощи“ - първата балетна премиера за 100-годишнината на Старозагорската опера
В спектакъла звучи музика на Вебер, Рахманинов и Офенбах

Първото голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера е новата балетна премиера „Парижки нощи“ по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах. Либретото, хореографията и постановката са на световно признатия български хореограф Донвена Пандурски. Автор на впечатляващата сценография и изящните костюми е забележителният художник Павел Шаппо. Премиерните спектакли са на 29 и 30 април 2025 г. по повод Международния ден на танца.
В това представление си дават среща трима големи композитори, представящи различни творчески стилове, които като контрастни цветове се нареждат върху една палитра. Вебер, Рахманинов, Офенбах. Всеки един от тях присъства със своята музика, превъплътена хореографски във формата на нощна фантазия в Париж, било тя сънувана, мечтана или реално преживяна в четири различни фази на един човешки живот. Така четирите части на балета са както самостоятелни, така и взаимно свързани.
Първата нощ представлява мечтата на Младото момиче в неговите четири състояния. Втората нощ е колкото прекрасен, толкова и кошмарен сън на Порасналото момиче, на прага да стане жена. Третата нощ – „Странната“ изобразява желанията и тревогите на Младата жена. Последната нощ – „Парижко веселие“ по музика на Жак Офенбах – ще ни въведе в еуфорията на парижкия нощен живот, в която Зрялата жена се опитва да приспи страховете си от остаряването.
Четири парижки нощи, в които ще блеснат солистите Анелия Димитрова, Ромина Славова, Фиорди Лоха, Томоки Ишиго, солистите и кордебалета на Държавна опера-Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова.
Новият спектакъл ще въведе зрителя в един красив и вълнуващ свят, изпълнен с романтична музика, светлина и танц. Със своя жизнерадостен и позитивен заряд той е предназначен за най-широка публика.
Родена в София, Донвена Пандурски, завършва Държавното хореографско училище през 1978 г. и постъпва в Балета на Софийската опера. Танцува също и в Балет „Арабеск“. През 1984 година е приета в консерваторията „Римски Корсаков“ /Санкт Петербург, Русия/ – специалност „Балетна режисура“. Дипломира се през 1988 г. От 1989 г. живее и работи в Германия. Поставя с Щутгартския балет – „Млади хореографи“ и балетни филми. През периода 1989 – 1994 работи като гост с балетните компании: Щутгарт Балет, Бежар Балет, Балет на Немската Опера на Рейн-Дюселдорф, Балет на Пфалцтеатър-Кайзерслаутерн, Кралски Шведски Балет-Стокхолм, Балет на Операта в Гьотеборг-Швеция, Лондон Сити Балет и други.
От 1995 живее и работи в град Мюнстер, Германия. През 2005 г. поставя в Мариинския театър, Санкт Петербург – Русия, балета „Вълшебният орех“/художник Михаил Шемякин/. През 2006 г. с участието на солисти на Мариинския балет поставя в Софийската опера „Прокофиев-Рахманинов-Стравински“. В същата година поставя в Мариинския театър „Метафизика-Кротката-Пролетно тайнство“ под диригентството на Валерий Гергиев и с художник Михаил Шемякин.
През 2023 и 2024 г. в Мюнстер поставя балети с участието на солисти на Държавна опера-Стара Загора. Донвена Пандурски е автор на балетни либрета и сценарии за филми.
Художникът Павел Шаппо живее и работи в Минск, Москва, Санкт Петербург, Витебск, Порто, Палма де Майорка, Верона, Лос Анжелис, Залцбург, където представя свои изложби. Той произлиза от творческа фамилия – баща му е известният художник-график Владимир Шаппо, двамата му братя са скулптор и живописец, а сестра му е поетеса. Кариерата му започва в град Витебск, където завършва факултета по графични изкуства на Държавния педагогически университет.
Павел Шаппо се явява продължител на традицията на Витебската художествена школа и нейните големи майстори (Пен, Лисицки, Малевич, Шагал, Ермолаева, Пуни, Фалк). Той е живописец, сценограф, филмов и театрален дизайнер. Реализира се в различни изкуства: визуална образност, стилистични решения на пълнометражни филми, мултимедийни проекти, инсталации, интериорен дизайн.
Номиниран е за наградата „Ника“ за най-добър дизайнер за филмите „Клетка“ и „Портиер“. Участва в много изложби в Минската галерия, Беларуското биенале в Двореца на изкуствата – Минск, Художествена галерия „K35“ – Москва, Градската зала на Регионалния исторически музей – Витебск, Галерия на Полоцкия държавен университет и други. Лауреат на конкурса „Ерос и Танатос“, проведен от галерия „ArsLonga“, Минск. Участва в пленери във Полша, Мексико, Тайланд и Индия.
Негови произведения са изложени във Витебския музей на изкуствата, в Музея на съвременното руско изкуство на град Ню Джърси в САЩ, както и в частни колекции в Беларус, Латвия, Литва, Русия, Германия, Франция, Мексико, Ливан, Австрия, Италия, Португалия, Испания, Швейцария.