Белите мечки изчезват до края на века

От 2006-а година огромните хищници се появяват все по-близо до човешки популации

Актуални новини
13:24 - 22 Юли 2020
3140
Белите мечки изчезват до края на века

Полярните мечки може да изчезнат като вид до края на века, ако не бъдат взети мерки срещу климатичните промени, показват резултати от ново научно изследване, пише "Би Би Си". Учените предупреждават, че някои популации вече са стигнали до ръба на оцеляването заради топенето на арктическите ледове. 

Белите мечки се нуждаят от леда в Северния ледовит океан, за да ловуват. Когато ледът се пука, мечките са принудени да се придвижват на дълги разстояния или да стигат до сушата, за да се сдобият с храна за себе си и малките си.

"Ако ледът си отиде, белите мечки няма да има къде да отидат", казва д-р Стивън Молнар от университета в Торонто, Канада.

Полярните мечки са категоризирани от Международния съюз за защита на природата и природните ресурси като уязвим вид, който е изложен на голям риск от изчезване в неголям период от време. Климатичните промени са ключов фактор за намаляването на популацията им.

В изследването, чиито резултати са публикувани в сп."Нейчър Клаймът Чейндж", учените са моделирали разхода на енергия на бозайниците, за да изчислят докога ще мога да издържат на променените условия заради климатичните промени.

"Показахме, че намалява броят на новородените, които оцеляват, защото мечета ще се раждат, но майките им няма да имат достатъчно телесна мазнина, за да отделят мляко и да ги хранят", каза пред "Би Би Си" д-р Стивън Амструп, главен учен в организацията Полар Беърс Интернешънъл.

Според резултатите от изследването, при най-лошият сценарий за високи нива на емисии парникови газове в следващите десетилетия е вероятно почти всички популации бели мечки да изчезнат до 2100 г. 

Дори и ако човечеството постигне умерено намаляване на вредните емисии, няколко от популациите на северните бозайници ще изчезнат.

Климатичните промени зараждат конфликт между хората и хищниците, предупреждават от WWF. Организацията също ни припомня, че все още има начини, по които да се постигне хармония между човека и дивата природа.

През 2006 беше първият път, в който полярни мечки се приближиха прекалено много до населено място, на полуостров Чукотка в Русия. От тогава най-важната цел е без да се нараняват  животните да се отдалечат възможно най-много, така че хората да бъдат в безопасност. Подобни случаи има не само в Русия, а още в Аляска, Канада и Гренландия.