БЕЗПРЕЦЕДЕНТНО: Анулираха президентските избори в Румъния
Има съмнения, че Калин Джорджеску стигна до втория тур на вота, благодарение на спец операция на Москва
Първият тур на президентските избори в Румъния беше анулиран с безпрецедентно решение на Конституционния съд. Съдът постанови, че правителството трябва да посочи нова дата за президентските избори. В неделя в страната трябваше да се проведе втория тур на президентския вот, на който трябваше да се явят независимият кандидат за президент Калин Джорджеску с проруска ориентация и десният кандидат Елена Ласкони.
Малко преди това в интервю за Би Би Си независимият кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску отрече, че неговият изненадващ успех на първия тур на президентските избори е резултат от подкрепена от Русия операция за влияние и каза, че не се интересува от „лъжите“ на румънските разузнавателни служби.
Джорджеску каза пред Би Би Си, че не е „човек на Москва“ и постави под съмнение войната в Украйна.
Във връзка с информациите, представени от румънските тайни служби за наличие на руски хибридни атаки по време на изборите в Румъния, Джорджеску коментира: „Те не могат да приемат, че румънският народ най-накрая е казал: „Искаме живота си обратно, нашата страна, нашето достойнство“.
Той се представи като борец срещу системата, похвали Доналд Тръмп и унгарския президент Виктор Орбан, а за руския президент Владимир Путин каза, че е „патриот и лидер“, но уточни, че „не му е фен“.
Запитан за войната в Украйна, Джорджеску първо отговори с въпрос: „Сигурна ли сте в това?“, отбелязва журналистката на Би Би Си Сара Рейнсфорд и допълва, че изглежда Джорджеску отрича самото съществуване на война в Украйна. Журналистката определя интервюто с Джорджеску като "раздразнително" на моменти.
Кандидатът за президент каза, че Румъния се интересува единствено от това да има мир по границата си. Той отказа да се произнесе дали това трябва да стане при условията на Киев.
На въпрос дали е съгласен да подкрепи Украйна, както се изразява ЕС, „толкова дълго, колкото е необходимо“, Джорджеску отговори: „Не“.
„Съгласен съм само с това, че трябва да се погрижа за народа си. Не искам да въвличам народа си“, отговори той, като уточни, че Румъния – член на ЕС и НАТО, няма да оказва повече военна или политическа подкрепа на съседката си.
„Нула. Всичко спира. Трябва да се грижа само за моя народ. Ние самите имаме много проблеми“, посочи Джорджеску в интервюто за Би Би Си.
Това би било драматична промяна в позицията на Букурещ, която ще бъде „музика за руските уши“, отбелязва британската медия.
Президентът в Румъния има значителна власт, включително влияние в области като външната политика. Той е и главнокомандващ на въоръжените сили и назначава министър-председателя.
Румъния има дълга граница с Украйна и е твърд поддръжник на Киев след пълномащабната инвазия през 2022 г. Букурещ предостави система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, финансова подкрепа на Киев и се превърна в ключов маршрут за износ на украинско зърно.
Ако Джорджеску бъде избран за президент, Румъния ще се присъедини към Унгария и Словакия като симпатизанти на Русия на източния фланг на НАТО, посочва Би Би Си. Той отказа да определи Русия на Владимир Путин като заплаха за сигурността на Запада, отбелязва още медията.
Същевременно Европейската комисия съобщи, че днес е изпратила ново искане за информация до платформата ТикТок, след като вчера поиска социалната мрежа да запази всички данни, свързани с изборите в ЕС след 24 ноември.
Новото искане се основава на разсекретените данни, представени от румънските власти, които показват съгласувани "агресивни руски хибридни атаки" покрай президентските избори в страната. Очакваме коментари по декласифицираните от румънските власти документи и данни за предприетите в резултат на това действия, поясни говорител на комисията.
Загрижени сме от нарастването на данните, които показват съгласувани операции за външно влияние онлайн, насочени към румънските избори, особено в ТикТок, каза говорителят на пресконференция в отговор на въпроси.
Днес предприехме допълнителна стъпка и изпратихме ново искане за информация до ТикТок, очакваме коментарите на платформата по разсекретените разузнавателни документи, както и данни за предприетите в резултат на това действия от страна на ТикТок за решаване на тези проблеми. ТикТок има задължение да предостави тази информация в срок от 24 часа. Платформата трябва да увеличи силите за противодействие на информационни кампании в навечерието на изборния уикенд в Румъния, добави той.
Представители на ТикТок съобщиха на изслушване в Европейския парламент по-рано тази седмица, че платформата е премахнала наскоро седем милиона фалшиви харесвания на съдържание, свързано с румънските избори и 10 милиона фалшиви последователи, 1000 акаунта на политически кандидати, блокирала е 260 хиляди акаунта, за да не разпространяват дезинформация.
Френският президент Еманюел Макрон пък изрази подкрепата си за кандидатката за президент на “Съюз за спасение на Румъния” Елена Ласкони, която ще се яви на втори тур на 8 декември и ще се изправи срещу крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску. Макрон подкрепи Ласкони във видео разговор.
„Щастлив съм, че ви подкрепям в тази кампания. Мисля, че залогът е бъдещето на Румъния, но изборите са важни и за Европа“, каза Макрон. Той изтъкна, че Румъния е много важна страна, защото е част от източния фланг на НАТО.
“Вие сте важен член на Европа и през последните седем години усетих значението на Румъния. Искам да ви благодаря, че поддържате тази траектория, която е в интерес на румънците и на цяла Европа“, допълни Макрон.
„Аз се боря за демокрация и ще използвам цялата си сила и всичките си знания, за да запазя демокрацията в Румъния и да остане страната в ЕС и НАТО“, отбеляза на свой ред Ласкони. Тя благодари на френския президент за подкрепата му и допълни, че диалогът им е затвърдил в нея убеждението, че изолацията и отсъствието на партньорите на Румъния отново биха донесли мрак в страната.
Еманюел Макрон не е първият държавен лидер, който изрази подкрепата си за Елена Ласкони. В четвъртък вечерта президентът на Република Молдова Мая Санду пристигна в Румъния, за да подкрепи кандидатката на “Съюз заспасение на Румъния”. В сряда Ласкони проведе телефонен разговор с президента на Грузия Саломе Зурабишвили. Двете постигнаха съгласие да ръководят заедно с Република Молдова борбата срещу руската пропаганда, отбелязва Диджи24.