БГ школо в Рим получи част от архива на проф. Рикардо Пикио

Актуални новини
14:56 - 20 Декември 2022
2968
БГ школо в Рим получи част от архива на проф. Рикардо Пикио

Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим получи част от архива с българска литература на проф. Рикардо Пикио. Това съобщи за рубриката БГ Свят на БТА Венета Ненкова, основател на Българското училище в Рим и председател на Културна асоциация „Паралел 43“ в града.

Дарението за учебното заведение са направили проф. Красимир Станчев и наследниците на напусналия ни вече лингвист и славист проф. Рикардо Пикио.

„Ние се ангажираме да каталогизираме ценните книги и да им намерим възможно най-добро място, където да бъдат съхранени за идните поколения“, отбелязват от българското училище.

Сред научните приноси на проф. Пикио са обобщения, които поставят на нова основа проучванията на средновековните литературни текстове. Ключов момент е концепцията му за европейската „Slavia“, която през Средновековието се разделя на „източно славянство“ и „западно славянство“ – две успоредно съществуващи, но развиващи се по различни пътища култури в зависимост от различните географски, езикови и конфесионални области, към които се отнасят, както и въвеждането на термините „Slavia Orthodoxa“ и „Slavia Latina“ .

Проф. Пикио е избран за чуждестранен член на БАН през 1981 г. Лауреат е на Международната награда „Братя Кирил и Методий“ (1984). Почетен доктор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1988).

Роден е на 7 септември 1923 г. в Алесандрия, Италианско кралство. Завършва славистика в Римския университет „Ла Сапиенца“. През 1947 г. е редактор в списание „L’Avanti“.

Две години преподава италиански език (1948–1949) във Варшавския университет, където под влияние на Тадеуш Лер-Сплавински се насочва към палеославистиката, а после специализира българистика в Париж при Роже Бернар и стара руска литература при Андре Мазон.

Между 1953 и 1961 г. е професор в университетите на Флоренция и Пиза, а след това оглавява Института по славянска филология в Римския университет „Ла Сапиенца“ (1961–1965). През 1965– 1966 г. е гост-професор в Колумбийския университет в Ню Йорк, а от 1968 г., в продължение на почти две десетилетия, е професор по славянски литератури в Йелския университет в Ню Хейвън.

Когато се връща в Италия през 1985 г., Рикардо Пикио става професор по руска, църковнославянска и българска литература в Университетския източен институт в Неапол, където през 1993 г. се пенсионира.

На челната снимка: Проф. Рикардо Пикио и неговата съпруга Мария. Ню Хейвън, Кънектикът, САЩ