Близо половината от домакинствата в България са под линията на бедност

До момента в КТ "Подкрепа" не са получили проектобюджета за догодина

Политика
19:00 - 19 Ноември 2024
3372
Близо половината от домакинствата в България са под линията на бедност

Работещите бедни през последните години у нас са се увеличили с 50%, като техният дял се е повишил от 8 на близо 12 на сто от всички, които работят. Това съобщиха днес от КТ "Подкрепа". И независимо, че минималната работна заплата постепенно се увеличава през годините, според синдиката борбата с бедността у нас търпи пълен провал и 48% от домакинствата са под линията на бедност.

От КНСБ предупредиха, че без да има балансиран подход към дефицита в бюджета за догодина ще се стигне до протести в много сектори. От своя страна, премиерът Димитър Главчев заяви, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска догодина.

Работещи бедни - това са хората у нас, чиито доход е под линията на бедност, въпреки че работят. Преди време правителството реши линията на бедност догодина да бъде 638 лв., което е увеличение със 112 лв. от сегашната стойност - 526 лв.

"Имаме 50% ръст на работещите бедни. През последните години от 8% стигат до 11,6%, което не е добре за държавата. Народът мизерства. Виждаме при статистиката 48% от домакинствата са под линията на бедност без социалните трансфери, което е огромно число. Това са половината домакинства - нещо не се прави правилно", каза Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа".

До момента в КТ "Подкрепа" не са получили проектобюджета за догодина. А от КНСБ предупредиха за протести в много сектори, ако не се приложи балансиран подход към дефицита в бюджета за догодина. Според президента на КНСБ Пламен Димитров, финансовото министерство е дало крачка назад като е отхвърлило 3-процентно увеличение на осигуровките за пенсия:

"Прогрмата минимум, която ние очакваме да видим в бюджета за 2025 г. е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана, без обструкции, без никакви промени, ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10 процента, с някои разлики - учителите 125% от съответно средната работна заплата, както има и съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на някои други заплати в други системи, които протестират постоянно. Очаквам протести навсякъде. Този, който не получи, да излезе на улицата. Хората имат право и ние ще ги водим, защото отново казвам балансът е възможен."

Служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че на част от политическите партии вече е представен проектобюджета за догодина. Той потвърди, че не се привижда увеличение на осигурителната вноска в бюджета за 2025 г. "Предвиждат се мерки, които да елиминират очертаващата се дупка в бюджета, но все пак крайното решение е на народните представители и Тристранния съвет - работодатели и синдикати са запознати", каза Главчев, цитиран от БНТ.

Полицаите вече изразиха протестна готовност, ако не бъдат изпълнени исканията им за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Председателят на браншовия синдикат Илия Кузманов заяви в студиото на "Денят започва", че за да бъдат изпълнени исканията им за догодина са необходими милиард и 200 милиона лева за общо 50 000 служители на МВР.