Болниците в Европа остават без медикаменти за интензивно лечение
Недостигът кара някои болници да купуват алтернативни лекарства или да пробват други на пациенти
Девет водещи европейски университетски болници предупреждават, че за по-малко от две седмици ще бъдат изчерпани основни лекарства, необходими на пациенти с COVID-19 в интензивно лечение, съобщава АП.
Европейският университетски болничен алианс заяви, че без държавите да сътрудничат за осигуряване на стабилно снабдяване с тези лекарства, лекарите и медицинските сестри може да не могат да осигурят адекватна интензивна грижа за хора, критично болни от новия коронавирус.
В изявление, публикувано и изпратено до националните правителства, групата казва, че освен необходимостта от предпазни средства и вентилатори, "най-спешната нужда е от лекарствата, които са необходими за пациенти с интензивно лечение".
Те пишат, че съществуващите запаси от мускулни релаксанти, успокоителни и болкоуспокояващи е вероятно да свършат до два дни в най-тежко засегнатите болници, а след две седмици - в други.
Недостигът кара някои болници да купуват алтернативни лекарства или да пробват други на пациенти.
"Изключително притеснително е, че преуморените и често по-малко опитни медицински сестри и лекари, които се обучават, подготвени за попълване на пропуските, трябва да използват продукти и дозировки, с които не са свикнали", пише групата от името на болниците в Австрия , Великобритания, Франция, Германия, Италия, Холандия, Белгия, Швеция и Испания.
Болничната група отбеляза, че някои правителства са реагирали на недостига, като са отказали да изнасят лекарства другаде, и предупреждават, че това ще попречи на лекарствата да стигнат до болниците, които се нуждаят от остра нужда от лекарствата.
"Нито една държава в Европа няма производствени мощности, които да предоставят всички необходими лекарства (или защитни съоръжения или вентилатори). Координираните европейски действия ще бъдат от жизненоважно значение."